The Bumpers na dzień św. Patryka. Koncert w Zmianie Klimatu

2019.03.12 13:49
Grupa The Bumpers zagra w Zmianie Klimatu już w sobotę (16.03). Okazją jest dzień św. Patryka.
The Bumpers na dzień św. Patryka. Koncert w Zmianie Klimatu
Fot: Patryk Pośpiech

Początki zespołu The Bumpers datuje się na późne lata 80. Wtedy to kilku znajomych z żeglarskiej drużyny harcerskiej Błękitna Dziewiątka przy III LO w Białymstoku, pod wodzą Alberta Żukowskiego, założyło zespół Odbijacze, specjalizujący się w wykonywaniu szant i pieśni morskich a capella.

Na początku covery zespołów, potem piosenki we własnych aranżacjach

Zespół wystąpił na kilku festiwalach żeglarskich, m.in. na jednej z pierwszych Kopyści w Białymstoku. W 1989 roku wykrystalizował się skład, w którym Odbijacze z powodzeniem koncertowali. Z czasem w zespole pojawiły się pierwsze instrumenty. W 1991 roku zespół zmienił nazwę na bardziej międzynarodowo brzmiące The Bumpers. Do grupy dołączyli obecnie grający, a śpiew a capella został powoli wyparty przez muzykę o silnych korzeniach irlandzkich. W tymże właśnie roku po raz pierwszy The Bumpers wystąpili w studenckim klubie Co Nie Co. Inspiracje muzyką żeglarską jednak pozostały i pobrzmiewają w ich utworach do dziś i nierzadko można je usłyszeć przy mazurskich ogniskach.

Początkowo The Bumpers wykonywali covery zespołów The Pogues i The Waterboys, z czasem do repertuaru włączali tradycyjne ludowe piosenki irlandzkie, ukraińskie i polskie we własnych rockowych aranżacjach.

Ponad 25 lat na scenie

Poza kilkukrotnymi zmianami mandolinisty (Andrzej Kaskiewicz, Piotr Górski) zespół od 25 lat gra w niezmiennym składzie: Albert Żukowski - gitara, śpiew; Maciej Cylwik - śpiew; Piotr Jancewicz - banjo, śpiew; Andrzej Chomaniuk - akordeon, śpiew; Adam Górski - gitara basowa, śpiew; Filip Górski - mandolina; Jacek Radulski - perkusja.

The Bumpers występowali na wszystkich liczących się festiwalach piosenki żeglarskiej i folkowej, wielokrotnie zdobywając na nich nagrody - m.in. dwukrotne Grand Prix Kopyści, nagroda publiczności Bazuna i Shanties w Krakowie. Od początku uczestniczyli w koncertach WOŚP, zagrali też na Woodstocku w Kostrzyniu nad Odrą. W 1997 roku występowali na festiwalach muzyki folkowej w Vancouver i Mission w Kanadzie oraz festiwalu ludowym w Neustadt w Niemczech. The Bumpers zagrali wspólne koncerty z The Dubliners, The Fairport Convention, The Ukrainians, Geraldine McGowan i wieloma gwiazdami muzyki polskiej.

Koncerty The Bumpers można podsumować jednym słowem: energia! Zawsze przyciągały tłumy ludzi i za każdym razem kończyły się zbiorowymi śpiewami, tańcami na stołach, a niekiedy wspólnie na scenie. "Ameryka", "Rosja", "Ślady Twoich stóp" - to utwory ukochane przez publiczność najbardziej. 25-lecie zespół świętował w 2016 roku.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 (otwarcie drzwi klubu o godz. 18.00). Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Zobacz też: The Bumpers na dzień Św. Patryka w Zmianie Klimatu

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1352 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39