To będzie trzeci taki ośrodek w Podlaskiem. Pomoc w nim znajdzie 21 osób

2021.01.28 17:36
Wojewoda podlaski wraz z wójtem gminy Drohiczyn podpisali umowę na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego w miejscowości Putkowice Nadolne. Inwestycja wyniesie 2,4 mln zł.
To będzie trzeci taki ośrodek w Podlaskiem. Pomoc w nim znajdzie 21 osób
Fot: Malwina Witkowska
Wojewoda Bohdan Paszkowski oraz wójt gminy Drohiczyn Wojciech Borzym

Opieka i wsparcie dla 21 osób

W czwartek (28.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz Wojciech Borzym wójt gminy Drohiczyn podpisali umowę na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego.

- To jest taka placówka, która łączy w sobie dwie funkcje. Z jednej strony jest to miejsce dziennego pobytu dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a z drugiej strony ma również przygotowane mieszkania dla części osób, które będą mogły podjąć samodzielne życie w oparciu o kadrę tej jednostki - mówił wojewoda podlaski.

Centra opiekuńczo-mieszkalne są nowym rodzajem wsparcia osób niepełnosprawnych. Ośrodek ma powstać w budynku starej szkoły w miejscowości Putkowice Nadolne w gminie Drohiczyn (powiat siemiatycki). Inwestycja obejmuje przebudowę i adaptację istniejących pomieszczeń szkolnych na potrzeby prowadzenia placówki. Będzie w nim 21 miejsc, w tym dwa mieszkania z opieką całodobową.

- Na terenie takich małych gmin, każdy mówiąc dosłownie się zna. Jednak wiele osób dotkniętych niepełnosprawnością jest zamkniętych w domach, nie wychodzą na zewnątrz i nie widzimy ich. Dlatego cel jest jeden, usprawnić życie naszych mieszkańców, a szczególnie tych potrzebujących wsparcia - podkreślił wójt gminy Drohiczyn, Wojciech Borzym.

Trzecia placówka w Podlaskiem

To nie będzie jedyny taki ośrodek w województwie. W maju 2020 r. została podpisana pierwsza umowa z gminą Łapy, a w grudniu z gminą Perlejewo (powiat siemiatycki).

- Cieszę się, że samorządy z województwa podlaskiego bardzo aktywnie uczestniczą w tym programie. Dzisiejsza umowa jest trzecią, jaką udało się zawrzeć - stwierdził Bohdan Paszkowski. - Ten trudny proces przygotowania odpowiedniego wniosku, który za naszym pośrednictwem trafił do ministerstwa, dzisiaj zakończy się formalnym finałem w postaci podpisania umowy - dodał.

Wojewoda poinformował, że całym kraju pozytywnie rozpatrzono ok. 20 wniosków. Województwo podlaskie znalazło się na 4. miejscu pod względem ilości podpisanych umów.

Co w niej będzie?

Ośrodek pobytu dla osób niepełnosprawnych będzie miejscem spotkań oraz aktywizacji.

- Budynek będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, aby pensjonariuszom żyło się jak najlepiej. Są to ludzie, których los w jakiś sposób dotknął, dlatego muszą mieć wsparcie – powiedział Wojciech Borzym.

W ramach inwestycji powstaną dwa pokoje do całodobowego zamieszkiwania oraz m.in. pokój klubowy, pracownia terapii zajęciowej, pracownia ćwiczeń ruchowych, zajęć artystycznych, relaksacji, świetlica oraz kuchnia z jadalnią.

- W ośrodku osoby będą mogły skorzystać z rehabilitacji, zajęć z fizjoterapeutą. Ponadto, uzyskają pomoc w codziennym funkcjonowaniu oraz pokonywaniu barier wynikających z niepełnosprawności – tłumaczyła skarbnik gminy Alicja Chrzanowska-Laszuk.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne powstanie ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Centra opiekuńczo-mieszkalne. Dofinansowanie wyniosło 2,4 mln zł. Inwestycja ma być realizowana do końca roku 2022.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1005 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39