To była głośna książka. "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" w Teatrze Dramatycznym

2016.02.26 17:12
Spektakl na podstawie książki "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" Marcina Kąckiego wystawi Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku.
To była głośna książka. "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" w Teatrze Dramatycznym
Fot: materiały wydawcy
Fragment okładki książki "Białystok. Biała siła, czarna pamięć"

Książka ukazała się w październiku 2015 r. i wzbudziła ogromne emocje. Jedni chwalili przenikliwość autora, inni uważali, że wypaczył obraz Białegostoku. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" i reporter "Dużego Formatu" napisał książkę brutalną i szczerą, która przedstawia obraz Białegostoku czasem wzruszający, tajemniczy, a czasem bardzo bolesny. Mówi o "mieście ogarniętym zbiorową amnezją".

By stworzyć reportaż o Białymstoku, Kącki wielokrotnie odwiedzał miasto i spotkał się z wieloma osobami - zaczynając od zwykłych mieszkańców, przez działaczy społecznych, historyków i socjologów, a kończąc na politykach. Poruszył mnóstwo tematów, m.in. stosunek do Żydów, do wymyślonego przez Zamenhofa esperanto, do cudzoziemców. Przypomina historię pomnika Obrońców Ziemi Białostockiej, na którym zawisł napis "Bóg, Honor, Ojczyzna", działalność teatru TrzyRzecze, płonące na Bojarach domy czy zasypany cmentarz żydowski.

- Gdy przyjechałem do Białegostoku po raz pierwszy, nie wiedziałem, czy ta książka powstanie, nie miałem na nią pomysłu. Potem wymyśliłem, że splotę ją z bohaterów, z ich opowieści - mówił podczas promocji w Zmianie Klimatu autor.

Sztukę na podstawie reportażu Kąckiego wystawi białostocki Teatr Dramatyczny. Jej premiera 16 kwietnia.

Więcej o książce: Miasto ogarnięte zbiorową amnezją? Marcin Kącki napisał książkę o Białymstoku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1222 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39