To ostatni moment, by zostać studentem

2016.07.07 10:43, Aktualizacja: 2016.07.07 12:25
Rekrutacja na największe uczelnie w regionie powoli dobiega końca. Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny czekają na kandydatów do czwartku, Uniwersytet w Białymstoku internetowy system zamyka w piątek.
To ostatni moment, by zostać studentem
Fot: Uniwersytet w Białymstoku / Facebook

Na każdą z uczelni wyższych w Białymstoku przyszli studenci mogą zgłaszać się przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Na PB czeka na nich 27 kierunków, na UwB - 30, UMB oferuje z kolei 14 dróg kształcenia.

Jak do tej pory, na Politechnice największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka, podobnie jak w ubiegłym roku. Z tego powodu uczelnia wystąpiła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem o zwiększenie limitu miejsc. Obecnie studia I stopnia na tym kierunku może podjąć aż 280 kandydatów (wcześniej 250).

Z danych przekazanych przez Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń wynika, że dużym zainteresowaniem, oprócz informatyki, cieszą się także takie kierunki jak: budownictwo, logistyka, mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka. W sumie PB przygotowała dla nowych studentów 2500 miejsc.

Na Uniwersytecie w Białymstoku kandydatów przyciągają takie kierunki jak prawo, ekonomia, pedagogika czy filologia angielska. Najbardziej popularna jest jednak kryminologia. W zeszłorocznej rekrutacji o jedno miejsce walczyło 12 osób, w tej jest już 10 osób na miejsce. Jak poinformowała rzecznik prasowy UwB Katarzyna Dziedzik, zwiększyło się także zainteresowanie kierunkami na nowym kampusie, takimi jak biologia, chemia, matematyka czy informatyka. W sumie UwB przygotowało na studiach I i II stopnia ponad 3700 miejsc.

Na Uniwersytecie Medycznym nie ma niespodzianek. Tradycyjnie już największa konkurencja jest na kierunku lekarsko-dentystycznym, na którym o jedno miejsce walczy 25 osób oraz lekarskim (19 osób na miejsce). Ponad 700 osób zadeklarowało także chęć studiowania na farmacji. Na te kierunki rekrutacja trwa do czwartku (7.07) do północy, na pozostałe można zgłaszać się do 12 lipca.

Wyniki rekrutacji na UMB na trzech kierunkach wiodących będą znane 12 lipca, a na pozostałych 19 lipca. PB listę zakwalifikowanych opublikuje 14 lipca, UwB dzień później. Potem przyszli studenci będą musieli podjąć ostateczną decyzję o wyborze uczelni i kierunku.

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl

1289 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39