To pierwszy remont po 50 latach. Oddział neurologii wkroczył w XXI wiek

2020.05.27 17:03
Zakończył się remont oddziału neurologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. W środę (27.05) oficjalnie go otwarto.
To pierwszy remont po 50 latach. Oddział neurologii wkroczył w XXI wiek
Fot: Mateusz Duchnowski / UMWP

Pożegnano "zdrapkę"

- Był to najbardziej zaniedbany budynek w całym kompleksie szpitalnym, wymagał gruntownego remontu – mówił podczas otwarcia wyremontowanego oddziału neurologii białostockiej "Śniadecji" członek zarządu województwa Marek Malinowski. - Dzięki takim inwestycjom mieszkańcy województwa podlaskiego ze schorzeniami neurologicznymi będą leczeni w bardzo dobrych warunkach, nowoczesnym sprzętem, pod fachową opieką - podkreślił Malinowski.

Zakończony już remont trwał dwa lata. W jego ramach dobudowano jedną kondygnację, w piwnicach wykonano szatnie personelu i magazyny oraz pomieszczenia techniczne, korytarze i tunele łączące obiekt z istniejącym budynkiem szpitalnym po drugiej stronie ul. Curie-Skłodowskiej.

Prace pochłonęły 19 mln zł. Prawie 12 mln zł pokrył budżet województwa, ponad 6,8 mln zł - budżet państwa, a resztę stanowił wkład własny szpitala. Dodatkowo 1,8 mln zł wydano na zakup nowych łóżek, wózków do przewożenia pacjentów, sprzętu rehabilitacyjnego, wyposażenie stanowisk intensywnego nadzoru oraz aparatów EKG i EMG.

- Dzięki temu, że zarząd dał nam dotację oraz dzięki temu, że pomógł nam w uzyskaniu finansowania z budżetu państwa, mogliśmy ten remont przeprowadzić w miarę szybko – cieszy się dyrektor szpitala Cezary Nowosielski. - Budynek jest bardzo ładny i nowoczesny. Już nie jest to ta nasza białostocka "zdrapka".

Coraz więcej udarów

Agata Dyszkiewicz, zastępca podlaskiego oddziału NFZ, zaznaczyła, że Fundusz z optymizmem patrzy na każdą inwestycję związana z neurologią, ze względu na - niestety - rosnącą zachorowalność na udary.

W tej chwili w wyremontowanym budynku jest 45 łóżek: 25 udarowych, reszta neurologicznych. Razem z łóżkami, które znajdują się w części oddziału zlokalizowanej w budynku przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 25, będzie ich od początku czerwca 70. Stopniowo ma być przywrócona baza łóżkowa sprzed remontu, która liczyła 92 łóżka.

Oddział neurologii leczy rocznie ok. 2 tys. pacjentów, w tym 700 tzw. udarowych, zlokalizowany był w budynku z 1948 r. Ostatni gruntowny remont przeszedł w latach 70. XX w.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

337 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39