Truskolaski wnioskuje o większy dostęp do psychologów i psychiatrów dzięcięcych

2023.08.30 08:53
- Mamy poważny problem z dostępem do psychologów i psychiatrów dziecięcych. Dane są zatrważające. Wg policji, w 2021 roku odnotowano aż 2031 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, czyli o 140 procent więcej niż rok wcześniej. Specjalny pion UDSK poświęcony psychologii i psychiatrii dziecięcej jest wręcz oblegany przez młodych pacjentów – przypomina podlaski poseł PO, Krzysztof Truskolaski.
Truskolaski wnioskuje o większy dostęp do psychologów i psychiatrów dzięcięcych
Fot: FB - Krzysztof Truskolaski
Poseł PO Krzysztof Truskolaski

- 66 procent uczniów chciałoby mieć więcej szacunku do siebie, 59 czasami czuje się bezużyteczna, a co trzecie dziecko nie ma chęci do życia, 9 procent dzieci deklaruje podjęcie próby samobójczej. Dlatego jako mieszkańcy Białegostoku weźmy sprawy w swoje ręce i poprzyjmy projekt M29 budżetu obywatelskiego zakładający zwiększenie darmowego dostępu do psychologów i psychiatrów dziecięcych – zachęca poseł, przywołując kolejne niepokojące statystyki.

Projekt popiera Beata Falkowska – dyrektor Zespół Szkolno-Przedszkolnego nr 4:

- Wsparcie dzieci to inwestycja w przyszłe pokolenia. Dziecko niesie do szkoły dwa bagaże: pierwszy to bagaż rzeczowy, czyli podręczniki i przybory, a drugi bagaż dotyczy sfery emocjonalnej. Niezwykle ważna jest więc pomoc psychologiczna, tak by nasze dzieci i nasza młodzież wchodziły bezpiecznie i szczęśliwie w dorosłe życie – podkreśla pedagog.

Wtóruje jej pani Dorota Dziedzicka, przedstawicielka rodziców:

- Chcemy by dziecko miało łatwiej, by mogło się otwierać i mówi o swoich problemach, porażkach, ale też o sukcesach.

Truskolaski zakończył konferencję prasową deklaracją, że będzie starał się, by kwestia rozszerzenia darmowego dostępu do psychologii i psychiatrii dziecięcej została wpisana praktycznie na stałe do budżetu miasta Białegostoku, a nie była tylko inicjatywą w ramach budżetu obywatelskiego.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1213 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39