Trwają wakacje. Wiele bonów turystycznych wciąż jest niewykorzystanych

2021.07.06 16:23
Cały czas można płacić Polskim Bonem Turystycznym. Wiele z nich jeszcze nie zostało wykorzystanych.
Trwają wakacje. Wiele bonów turystycznych wciąż jest niewykorzystanych
Fot: pixabay.com

Wciąż można wykorzystywać bony turystyczne

Wakacje w pełni, to czas wypoczynku i wyjazdów. Warto pamiętać, że cały czas można wykorzystywać bony turystyczne. W naszym regionie do tej pory na 113 tys. bonów aktywowano dotychczas 47,5 tys. W całym kraju na 4,3 mln przyznanych bonów aktywowanych jest aktualnie 2 mln, a więc mniej niż połowa. Co prawda jest jeszcze trochę czasu, bowiem bony można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Warto też wiedzieć, że nie musimy do tego momentu skorzystać z noclegu czy wybranej atrakcji – można opłacić bonem rezerwacje np. za pobyt, który odbędzie się później niż 22 marca.

- W naszym województwie aktywowano już 47,5 tysięcy bonów, co stanowi 42 proc. z dostępnej puli. Całkowicie zrealizowano ponad 11,5 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych, którymi rodzice z województwa podlaskim zapłacili za wypoczynek dziecka, wynosi 14 mln zł.– mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bony Turystyczne mają być wsparciem nie tylko dla polskich rodzin, ale i branży turystycznej, która dość mocno odczuła skutki koronawirusa. Przyznawane są one na dzieci do 18. roku życia na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus" i jednorazowo wynosi 500 zł. Bon przyznawany jest w formie dokumenty elektronicznego, m a unikalny numer składający się z 16 cyfr. Nie można go wymienić na gotówkę czy inne środki płatnicze.

Jak wykorzystać przyznany bon? Najpierw należy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Bon musi być aktywowany. Następnie przyznany numer można podawać w miejscach, gdzie bony są realizowane.

Za co można płacić bonem?

Bardzo ważne jest to, że bonem można płacić nie tylko za usługi hotelarskie, o czym wciąż przekonanych jest wiele osób. Można go wykorzystać także do opłacenia jednodniowych wycieczek, wyjazdów, licznych atrakcji, a nawet na półkolonie. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

- Obecnie na terenie całego kraju bonem można zapłacić u 25,5 tys. podmiotów, głównie u przedsiębiorców turystycznych, którzy świadczą usługi wypoczynkowe, rekreacyjne, sportowe i realizują imprezy turystyczne. Dotychczas wykorzystano 875 tys. bonów do realizacji płatności. Kwota przekazana już branży turystycznej wyniosła 644 mln zł.– dodaje Katarzyna Krupicka.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinię pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

824 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39