"Trzeba cofnąć tę decyzję". Poseł PiS interweniuje ws. połączeń kolejowych Białystok-Warszawa

2014.08.12 00:00
Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości podjął radykalne kroki w sprawie przerwy w połączeniach kolejowych na trasie relacji Białystok-Warszawa. Interpelacje trafiły już do wiceminister Elżbiety Bieńkowskiej i prezesa zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
"Trzeba cofnąć tę decyzję". Poseł PiS interweniuje ws. połączeń kolejowych Białystok-Warszawa
Fot: ŁW
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński

- To szkodliwa decyzja i dodatkowo podjęta w tajemnicy - mówił poseł Jarosław Zieliński na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. - Sam o likwidacji połączenia kolejowego Białystok-Warszawa dowiedziałem się drogą poufną.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości złożył już odpowiednie interpelacje w sprawie. Polityk domaga się wyjaśnień od Elżbiety Bieńkowskiej minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Remigusza Paszkiewicza prezesa zarządu PKP PLK S.A.

- Tę decyzję należy jak najszybciej cofnąć. Ucierpią na tym mieszkańcy Białegostoku oraz województwa podlaskiego - mówił Zieliński. - Dziwię się, że marszałek województwa oraz samorządowcy zgodzili się na takie rozwiązanie.

Poseł zwrócił uwagę, że obecnie w rozkładzie jazdy PKP widnieje 9 połączeń z Białegostoku do Warszawy, jednakże tylko 5 z nich są to pociągi. Polityk dodatkowo zauważył, że wyłączenie trasy Tłuszcz-Sadowne (31 km) spowoduje duże straty dla PKP.

- Pasażer nie będzie chciał się przesiadać z pociągu na autobus. Poszuka innej alternatywy i skorzysta z usług innego przewoźnika. Kiedy skończy się remont, tego nie da się już odwrócić - dodawał Jarosław Zieliński.

Przez ostatnie 7 lat nic nie było modernizowane na trasie kolejowej do Warszawy, a pieniądze cały czas były. Teraz, kiedy zbliża się czas rozliczeń i wyborów, nagle zapadają takie decyzje. Polityk zwrócił uwagę, że modernizacja mogłaby być mniej uciążliwa dla pasażerów.

- Najpierw można by wyłączyć z ruchu jeden tor i go zmodernizować, a pociągi będą normalnie poruszały się drugim torem. Później odwrotnie - zaznacza poseł PiS. - Ewentualnie zamiast proponowanej dłuższej trasy przez Siedlce niech te pociągi kursują przez Ostrołękę, co pozwoli na krótszą podróż do stolicy.

Zieliński chce aby sprawą połączeń kolejowych Białystok - Warszawa zajęła się komisja infrastruktury na najbliższym posiedzeniu sejmu - 27 sierpnia.

Przypomnijmy, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. proponują zamknięcie torów na odcinku Tłuszcz – Sadowne i wprowadzenie komunikacji autobusowej. Ma to znacznie przyspieszyć remont torowiska. Prace miałby zakończyć się w listopadzie 2015 roku.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1122 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39