Trzykrotnie wzrosła liczba cudzoziemców w Podlaskiem. Skąd przyjeżdżają najczęściej?

2022.02.08 14:59
W ciągu ostatnich 5 lat liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców wzrosła aż trzykrotnie.
Trzykrotnie wzrosła liczba cudzoziemców w Podlaskiem. Skąd przyjeżdżają najczęściej?
Fot: pixabay.com

Cały czas przybywa w naszym regionie legalnie pracujących cudzoziemców. W ciągu ostatnich 5 lat ich liczba zwiększyła się aż o 554%. Na koniec 2016 r. było ich około 4 tys., pod koniec 2021 r. - 22,1 tys. W całym kraju legalnie pracujących obcokrajowców jest 875 tys.

- Największy wzrost liczby cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, z roku na rok stale rośnie. Pięć lat lata temu liczba zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS obcokrajowców wynosiła 293 tys. i była mniejsza o 582 tys. od obecnego stanu. W naszym regionie przyrost jest o wiele bardziej dynamiczny. Od końca 2016 roku ilość pracujących osób z zagranicznym paszportem zwiększyła się z 4 tys. do obecnej liczby 22,1 tys. Największy wzrost nastąpiła w 2021 roku. Do oddziału ZUS w Białymstoku zgłoszonych zostało do ubezpieczenia 6,8 obcokrajowców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W Podlaskiem najliczniejszą grupą obcokrajowców są Białorusini, których jest 9,3 tys. Stanowią 13% wszystkich przyjezdnych z tego kraju. Tuż za nimi są Ukraińcy, których w naszym regionie jest 8,6 tys. Co ciekawe, w całej Polsce stanowią oni aż 72% ogółu przybyłych z zagranicy.

- Jednak to nie oni najczęściej decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mimo tego, że 7 tysięcy obywateli Ukrainy zdecydowało się na formę samozatrudnienia, to jedynie drobny ułamek. W stosunku do ogólnej ich liczby wynosi on zaledwie 1 proc. Z kolei Białorusini samodzielnie zorganizowali miejsce pracy w 3,6 proc. Ogółem w całym kraju zagranicznych przedsiębiorców mamy 24 tys., a w naszym regionie 650 osób w tym 387 Białorusinów – dodaje rzeczniczka.

Legalnie pracujący cudzoziemcy zazwyczaj są zatrudnieni n a umowę o pracę. Zdarzają się również tacy, którzy wykonują umowy zlecenia czy też umowy nieoskładkowane lub opłacają składki w KRUS.

- Wśród pracujących w naszym kraju cudzoziemców znalazły się 162 równe narodowości. W województwie Podlaskim jest ich 58. W naszym regonie nie znajdziemy obywateli Aruby czy Grenady, ale możemy spotkać obywateli Rwandy, Algierii czy Jordanii – dodaje Katarzyna Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1015 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39