"Tu nawet muchy są bezpieczne". Jaki jest ideał rodziny?

2018.04.13 12:14
Twórczość znakomitej norweskiej pisarki Gro Dahle jest kanwą spektaklu dyplomowego "Tu nawet muchy są bezpieczne", nad którym pracują studenci IV roku. Przedstawienie adresowane jest przede wszystkim do widzów młodych, ale dorośli także mogą je obejrzeć.
"Tu nawet muchy są bezpieczne". Jaki jest ideał rodziny?
Fot: Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej

- Teksty Gro Dahle "chodzą" za mną od kilku lat. Cieszę się, że wreszcie nadarzyła się okazja do zrealizowania ich na scenie. Rozpisanie scenariusza na aktorów i lalki pozwoliło mi odkryć nowe możliwości tkwiące w tym tekście - mówi Mateusz Przyłęcki, reżyser.

Spektakl dotyka tematu rodziny i jej problemów. Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, ale czasami wymagają od nich zbyt wiele, nieświadomie wplątują je w swoje problemy, ograniczają ich wolność poprzez przesadną kontrolę. Rodzina to system naczyń połączonych. Każde działanie dorosłych - świadome, czy nieświadome, zawsze odciśnie mniejszy lub większy ślad na ich potomstwie. Kiedy między mamą i tatą się nie układa, kiedy wydarza się między nimi coś trudnego, dzieci to czują i za wszelką cenę chcą ratować rodzinę przed rozpadem. W ten sposób, często nieświadomie, zajmują miejsce dorosłych i biorą na siebie olbrzymią odpowiedzialność. Zwykle jest to dla nich ciężar nie do uniesienia. Dobrze, jeżeli dorośli w porę to zauważą, zajmą się uporządkowaniem swoich spraw i odciążą w ten sposób młodego człowieka, żeby mógł czuć się bezpiecznie i beztrosko przeżywać swoje dzieciństwo.

W spektaklu występują: Joanna Kozioł, Paulina Kulas, Adam Milewski (III rok), Olga Nawrocka, Daniel Skrzypczak, Magdalena Słowik, Mateusz Stasiulewicz (III rok), Zofia Straczycka i Anna Złomańczuk. Scenografię, kostiumy i projekty lalek przygotowała Martyna Štěpán-Dworakowska. Za muzykę odpowiada Tomasz Krzyżanowski, a sekwencję cieniową – Agnieszka Polańska.

Przedstawienie ma swoją premierę w sobotę (14.04) o godz. 19.00. Obejrzeć je mogą widzowie w wieku 12 lat i starsi.

Repertuar Teatru Szkolnego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1457 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39