"Ubytki" autorstwa Karola Więcha, czyli podróż przez odrealnioną rzeczywistość

2023.09.11 10:42
Nadchodzi wystawa "Ubytki" autorstwa Karola Więcha. W świecie sztuki każda praca jest oknem do artystycznego wyrazu, a dla autora wystawy jest to szczególnie osobiste miejsce refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.
"Ubytki" autorstwa Karola Więcha, czyli podróż przez odrealnioną rzeczywistość
Fot: Materiały prasowe
Autorem wystawy "Ubytki" jest Karol Więch

Karol Więch to twórca wizualny, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz pracownik Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku. To artysta, który nie tylko tworzy, ale także bada, obserwuje, krytykuje i wypowiada się na tematy współczesnego świata. Jego zainteresowania zawodowe obejmują filozofię kultury, antropologię, komunikację zapośredniczoną oraz kulturę audiowizualną. To właśnie te obszary mają istotny wpływ na treść jego prac.

- Każdą pracę traktuję, jako osobne uniwersum stanowiące formę mojego uzewnętrznienia zdziwienia, oburzenia i refleksji na temat otaczającej rzeczywistości. Z drugiej strony wśród wybranych prac są takie, w których podejmuję dialog z historią konfliktów zbrojnych czy historią sztuki, stawiając pytanie o rolę artysty we współczesnym świecie - jako badacza, obserwatora, krytyka i podmiot wypowiedzi - opowiada Karol Więch.

Warto przypomnieć, że 22 listopada 2022 roku odbył się wernisaż wystawy "Rudymenty" autorstwa Karola Więcha w Galerii Biura Wystaw Kulturoznawczych. Poprzez abstrakcyjne układy linii, deformacje kształtów ludzkich oraz uniwersalne narzędzia reprezentacji rzeczywistości, artysta eksplorował relacje między przeszłością a współczesnością, angażując widza w refleksję nad ludzkim doświadczeniem i przyszłością społeczeństwa.

Na wystawie "Ubytki" będzie można podziwiać cykl obrazów wykonanych tuszem oraz w technice akrylu. Prace te charakteryzują wyraziste, często kontrastowe kolory, co jest także charakterystyczną cechą dla twórczości Karola Więcha.

- Są to obrazy tworzone za pomocą farb akrylowych, gdzie linia, kształt, czysta plama i deformacja są pozycjonowane wyżej od realistycznej reprezentacji. Staram się spłaszczyć i odrealnić rzeczywistość, minimalizując ją do esencjonalnych form - zaznacza artysta.

Tytułowe "Ubytki" stanowią metaforę niedopracowania, uszczerbku oraz luki wymagającej uzupełniania. Nie tylko sam twórca, ale przede wszystkim odbiorca tych prac, powinien przyjąć rolę tego, który wypełnia te niedoskonałości.

Wernisaż wystawy "Ubytki" odbędzie się we wtorek (12.09) w Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku. Ekspozycję będzie prezentowana do 14 października.

Więcej informacji: Wystawa "Ubytki" Karola Więcha

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1383 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39