Uczczono pamięć ofiar mordu w Zaleszanach

2018.01.30 10:59
W poniedziałek (29.01) we wsi Zaleszany (pow. hajnowski) doszło do nabożeństwa ku pamięci ofiar mordu dokonanego przez oddział Romualda Rajsa "Burego".
Uczczono pamięć ofiar mordu w Zaleszanach
Fot: Partia Razem
Nabożeństwo w intencji ofiar zbrodni w Zaleszanach

29 stycznia 1946 r. oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - Pogotowia Akcji Specjalnej pod dowództwem Romualda Rajsa ps. "Bury" spalił wieś Zaleszany. W wyniku tej zbrodni śmierć poniosło 16 osób – w tym kobiety i dzieci. W rocznicę zbrodni, pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia, odbyło się krótkie nabożeństwo w intencji ofiar.

Jak co roku, zgromadziło wielu mieszkańców wsi. Hołd zamordowanym oddali ostatni żyjący świadkowie oraz potomkowie ofiar. Na uroczystościach pojawili się także przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa oraz działacze polityczni.

- Musimy pamiętać o ofiarach - mówi Seweryn Prokopiuk, pochodzący z okolic Bielska Podlaskiego działacz partii Razem. - Niezależenie od tego, co mówią obecnie niektórzy historycy i politycy, wiemy jaka była prawda i musimy o niej głośno mówić. Dziś jednak przyjechaliśmy tu po to, aby uczcić pamięć pomordowanych niewinnych ludzi. Na dyskusje historyczne przyjdzie czas później.

Uroczystości zaplanowane są także na 4 lutego w Bielsku Podlaskim.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Polecamy
Sprawa dla szklarza
Sprawa dla szklarzaal. 1000-lecia Państwa Polskiego 60
15-111 Białystok
www.sprawadlaszklarza.pl

Więcej informacji
1097 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39