Uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą swój pierwszy poważny egzamin

2016.04.18 07:35, Aktualizacja: 2016.04.18 15:49
W poniedziałek (18.04) trzecioklasiści zasiądą w ławkach, by napisać egzamin kończący gimnazjum. Jego wynik zadecyduje o dalszej edukacji. Pierwszego dnia młodzież zmierzy się z częścią humanistyczną.
Uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą swój pierwszy poważny egzamin
Fot: pixabay.com

Pierwszy poważny egzamin

Egzamin gimnazjalisty jest pierwszym poważnym testem w życiu uczniów. Poprzedni, który pisali na koniec 6 klasy, nie był aż tak istotny, bowiem nawet, gdyby ktoś oddał pustą kartkę – i tak byłby zaliczony. Uczeń musi też być przyjęty do gimnazjum, które znajduje się w jego rejonie, więc zły wynik testu nie decyduje o jego dalszej edukacji. Dlatego prawdopodobnie od przyszłego roku szóstoklasiści nie będą już w ten sposób weryfikowali swojej wiedzy (zobacz: Sprawdzian szóstoklasisty. To już ostatni taki test).

W poniedziałek (18.04) uczniowie klas trzecich gimnazjum zmierzą się z zadaniami z części humanistycznej. O godz. 9.00 rozwiążą zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, zaś o 11.00 – z języka polskiego.

Od kilku dni internauci próbują zgadnąć, jakie zadania mogą pojawić się na teście. Niektórzy podejrzewają, że mogą to być "Dziady" Adama Mickiewicza, "Zemsta" Aleksandra Fredry lub któreś z dzieł Henryka Sienkiewicza.

- Moim zdaniem musi być coś Mickiewicza lub Słowackiego – pisze jedna z internautek.

- Ja podejrzewam, że na egzaminie mogą się pojawić treny Kochanowskiego albo "Krzyżacy" – dodaje inny internauta.

Z internetowych rozmów uczniów klas trzecich gimnazjum można podejrzewać, że nie czują się dobrze w pisaniu rozprawek. Większość ma nadzieję, że pojawi się charakterystyka.

Jak co roku pojawiają się tzw. "przecieki". Ktoś informuje, że ma zadania z egzaminu gimnazjalnego i może się z nimi podzielić. Najwięcej takich "pewnych informacji" można znaleźć na profilach społecznościowych. Poprzednie lata pokazują jednak, że takie informacje mają niewiele wspólnego z rzeczywistością i raczej nie ma co się spodziewać, że takie same zadania znajdą się na prawdziwych arkuszach, które są pilnie strzeżone.

Eksperci alarmują też, że niektórzy pod pretekstem przesłania arkusza egzaminacyjnego chcą wyłudzić nasze dane osobowe. Dlatego przypominają, żeby nikomu nieznanemu ich nie podawać i nie wierzyć, że wyciekły pytania.

Co można wnieść na salę egzaminacyjną?

Niegdyś wielu uczniów na ważne egzaminy przynosiło ze sobą pluszowe misie czy słoniki, które miały przynieść szczęście. Obecnie jest to zakazane. Na salę można wnieść ze sobą jedynie przybory do pisania: pióro bądź długopis (najlepiej kilka, na wypadek, gdyby któryś się wypisał) z czarnym atramentem. Nie można mieć też przy sobie żadnych słowników. Zakazane jest oczywiście trzymanie przy sobie włączonego telefonu komórkowego czy urządzeń, dzięki którym istniałaby możliwość kontaktu z innymi osobami. Należy pamiętać, że złamanie tych zasad grozi przerwaniem i unieważnieniem egzaminu.

Jak przypomina Centralna Komisja Egzaminacyjna, zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych i języka obcego ‎nowożytnego na poziomie podstawowym mają formę zamkniętą. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym, oprócz zadań ‎zamkniętych, znajdują się również pytania otwarte.

Uczniowie, którzy z jakichś ważnych powodów nie będą mogli przystąpić do egzaminu gimnazjalnego (np. z powodu choroby itp.), będą mogli go zdawać będą w dniach 1-3 czerwca. Wyniki zostaną podane 17 czerwca.

[AKTUALIZACJA]

Gimnazjaliści dobrze podejrzewali, że na egzaminie pojawią się "Krzyżacy". Pojawił się też utwór Jana Sztaudyngera - "Róża prawdziwa i sztuczna". Jedno z zadań dotyczyło związku frazeologicznego (należało wpisać odpowiednie słowo).

Młodzież bała się rozprawki, niepotrzebnie, bowiem pojawiła się wyczekiwana przez nich charakterystyka. Piszący mieli za zadanie opisać bohatera literackiego, który wolność uznał za najwyższą wartość. Uczniowie mieli także za zadanie wyrazić swoją opinię (i ją uzasadnić) na temat stwierdzenia, że "rozmowa jest najważniejszym i może jedynym środkiem względnie łatwego zdobywania ludzkiej sympatii".

Piszący na forach internetowych podają, że są zadowoleni z egzaminu.

- Test był łatwy, wystarczyło czytać ze zrozumieniem i nie dać się nerwom - pisze jednak z internautek.

- Nie było haczyków, wszystko jasne i logiczne, jestem zadowolona - pisze inna.

Jutro uczniowie klas trzecich gimnazjum zmierzą się z zadaniami z przedmiotów ścisłych. W środę czeka ich test z języka obcego.

Na egzaminie z historii i wiedzy o społeczeństwie pojawiły się zagadnienia dotyczące rozbicia dzielnicowego i uchodźców (uczniowie musieli napisać, w jakim momencie obcokrajowiec staje się uchodźcą). Pojawiła się również mapa, gdzie przedstawiono podział państwa polskiego. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania, kto go dokonał i w którym wieku miało miejsce to wydarzenie.

Arkusze egzaminacyjne dostępne są na stronie internetowej: cke.edu.pl.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39