Ulgi dla ozdrowieńców. Za oddawanie osocza

2020.11.26 09:59
Ozdrowieńcy, którzy podzielą się swoim osoczem z chorymi na koronawirusa, mogą liczyć na przywileje. To m.in. ulgi podatkowa i na transport.
Ulgi dla ozdrowieńców. Za oddawanie osocza
Fot: MZ, NCK

Ministerstwo Zdrowia zachęca osoby, które chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, do oddawania osocza. Może ono pomóc innym pokonać koronawirusa. Wystarczy zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz umówić się na wizytę.

- Oddanie osocza to tylko pół godziny czasu, a te 30 min. może oznaczać życie dla kogoś innego. Jest substancją bardzo ważną i ratującą życie. Osocze jednej osoby może być podane trzem innym osobom - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Równocześnie prezes rady ministrów podkreślił, że osoby, które podzielą się osoczem, mogą liczyć na ulgę podatkową na darowizny oraz 2 dni wolne od pracy. Przysługują im także ulgi na transport kolejowy i miejski. Mają również możliwość skorzystania z pakietu konsultacji medycznych.

Jak wygląda procedura oddawania osocza? Pierwsza rzecz to wstępny wywiad telefoniczny. Następnie pobierana jest próbka krwi. Po czym przeprowadza się badanie lekarskie i zapada decyzja o dopuszczeniu do oddania osocza lub krwi pełnej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1242 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39