Ulica Lipowa zyska nowe oblicze. Pierwsze prace już wiosną

2010.07.23 00:00
Będzie ścieżka rowerowa, szersze chodniki i więcej miejsc parkingowych, zostanie zwężona jezdnia i zmniejszone natężenie ruchu, dodatkowo pojawią się nowe, stylowe latarnie i fontanny - tak będzie wyglądać ul. Lipowa. W przyszłym roku ruszy jej przebudowa.
Ulica Lipowa zyska nowe oblicze. Pierwsze prace już wiosną
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku
Tak będzie się przedstawiać za dwa lata widok na ul. Lipową

Wraz z modernizacją infrastruktury podziemnej w ulicy Lipowej, zaplanowanej na wiosnę 2011 r. polegającej na rozdzieleniu kanalizacji na sanitarną i deszczową, zdecydowano o nadaniu samej ulicy, obejmującej zabytkowy Trakt Choroski, standardów Rynku Kościuszki oraz przebudowywanych ul. Kilińskiego i Kościelnej.

Wszystkie zmiany będą wprowadzane zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W wyniku przebudowy, wzdłuż ulicy pojawi się ścieżka rowerowa. Rozszerzona zostanie przestrzeń dla pieszych wykonana z płyt granitowych. Wzdłuż ulicy, m.in. przy cerkwi św. Mikołaja, kinie Pokój czy księgarni technicznej, zlokalizowane będą miejsca rekreacyjne - place z fontannami, rzeźbami miejskimi i ławkami. Oświetlenie całego traktu nawiązywać będzie stylistycznie do lamp instalowanych na ul. Kilińskiego. Iluminacje zyskają również najważniejsze obiekty zabytkowe - kamienica pod Kariatydami czy siedziba WKU.

Zawężenie jezdni do ok. 7 metrów, pozwoli na obustronne obsadzenie ulicy lipami, przez co wzdłuż traktów spacerowych pojawi się o 30 drzew więcej niż dotychczas. Dzisiejszy stan gruntu pod lipami, zakres robót podziemnych związanych z wymianą infrastruktury czy też sama kondycja drzew, nie pozwoli na utrzymanie obecnych nasadzeń. Nowe lipy zostaną wybrane pod kątem gatunku odpornego na warunki miejskie, odpowiedniego pod względem kondycyjnym i wysokościowym. Zaopatrzone zostaną również w specjalistyczny system nawadniania.

Ruch na Lipowej zostanie utrzymany, ale zmniejszy się jego natężenie. Równolegle powstanie bowiem przedłużenie ul. Białówny od ul. Malmeda do ul. Częstochowskiej oraz przebudowa łącznika ul. Częstochowskiej z ul. Nowy Świat na wysokości kina Pokój. Dzięki temu powstanie kilkadziesiąt dodatkowych miejsc parkingowych.

Realizacja przebudowy przewidziana jest na lata 2011-2012 a początek prac ziemnych nastąpi już wiosną przyszłego roku.

E.S.

687 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39