UOKIK ostrzega. Sklepy podszywają się pod polskie marki

2025.07.07 12:30
Coraz więcej Polaków pada ofiarą fałszywych sklepów internetowych podszywających się pod znane, lokalne marki. Kuszą niskimi cenami i profesjonalnie wyglądającymi stronami, jednak w rzeczywistości sprzedają produkty z Chin lub w ogóle nie wysyłają zamówień. UOKiK ostrzega: zanim kupisz w sieci, dokładnie sprawdź sprzedawcę, żeby nie stracić pieniędzy.
UOKIK ostrzega. Sklepy podszywają się pod polskie marki
Fot: Pexels

UOKiK ostrzega

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływają skargi na nieuczciwych przedsiębiorców, którzy w internecie sprzedają odzież, obuwie i galanterię, udając polskie firmy. W rzeczywistości zamówienia trafiają do sprzedawców z Azji, głównie z Chin.

– Widzimy coraz większą skalę takich zjawisk jak fałszywe sklepy internetowe, podszywanie się pod rodzime marki i ukryty dropshipping. Nieuczciwi przedsiębiorcy wprowadzają w błąd odnośnie pochodzenia swojego biznesu i towarów. Interesy konsumentów są w ten sposób naruszane, spada też reputacja firm, pod które te podmioty się podszywają - alarmuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Oszustwa i pułapki okazji

Fałszywe sklepy internetowe kuszą dużymi promocjami i profesjonalnym wyglądem stron. Uwagę kupujących przyciągają atrakcyjne zdjęcia, niskie ceny i chwytliwe hasła. Jednak po zakupie towar często nie dociera, a strona sklepu znika. Zdarza się też, że produkt odbiega od opisu, a kontakt z przedsiębiorcą jest niemożliwy.

W takich przypadkach należy zgłosić incydent policji, do CERT (incydent.cert.pl) oraz poinformować bank. Jeśli płatność była kartą, można skorzystać z procedury chargeback, aby odzyskać pieniądze.

Na alarm powinny nas wyczulić: niepełne lub ukryte dane przedsiębiorcy, błędy językowe na stronie, brak informacji o zwrotach, adres firmy w odległym kraju.

To nie jest polski sklep, choć tak wygląda

Oszuści często stosują nazwy sugerujące polskie pochodzenie – imię, nazwisko czy nazwy miast z dopiskiem „butik” albo „moda”. Czasem adres strony różni się od oryginalnej marki jednym znakiem, np. myślnikiem.

Na takie sklepy trafiamy zwykle przez reklamy w mediach społecznościowych. Często widzimy komunikaty o likwidacji sklepu, wyprzedaży czy prośby o wsparcie lokalnego przedsiębiorcy.

– Konsumenci są zdziwieni tym, że kupili od podmiotu z Chin, skoro nazwa i treści na stronie sugerowały, że mają do czynienia z polską firmą. To budzi uzasadnione obawy o terminy dostaw i ewentualne procedury reklamacyjne - podkreśla prezes UOKiK.

Jeśli już zdecydujemy się na zwrot towaru, często trzeba wysłać paczkę do Azji, co wiąże się z kosztami i brakiem gwarancji odzyskania pieniędzy.

Ukryty dropshipping

Coraz częściej sprzedawcy działają w modelu dropshippingu – nie mają produktów na magazynie, a pełnią jedynie rolę pośrednika. Niestety często nie informują o tym wprost. Kupujący dowiadują się o prawdziwym sprzedawcy dopiero wtedy, gdy produkt nie dociera albo chcą go zwrócić.

– Nieuczciwi przedsiębiorcy potrafią ukryć informacje o tym, że działają w modelu dropshippingu, czym wprowadzają swoich klientów w błąd – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Dropshipping jest legalny, pod warunkiem że konsument ma jasne informacje, od kogo kupuje. W problematycznych sytuacjach warto zgłosić się do rzecznika konsumentów lub Europejskiego Centrum Konsumenckiego (jeśli pośrednik ma siedzibę w UE).

Nieuczciwi sprzedawcy często wykorzystują reklamy na Facebooku, Instagramie i w sieci Google Ads. UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące mechanizmów publikacji takich reklam i nadzoru nad ich treścią. – Nieuczciwi przedsiębiorcy często korzystają z profilowania reklam i sponsorowanych postów, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że wejdziemy na ich stronę – mówi prezes UOKiK.

MW
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39