Urlop tacierzyński. Novum w kodeksie pracy

2011.01.07 00:00
Od 1 stycznia 2011 roku nie tylko matki, ale też ojcowie mogą korzystać z płatnego urlopu, w czasie którego wesprą żonę lub partnerkę i zaopiekują się dzieckiem.
Urlop tacierzyński. Novum w kodeksie pracy
Fot: sxc.hu

Ta nowelizacja kodeksu pracy obowiązuje od początku roku. Zgodnie z artykułem 12 ustawy pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

W tym roku wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 1 tydzień. W przyszłym roku jego wymiar będzie zwiększony do 2 tygodni. Za okres przebywania na urlopie tacierzyńskim pracownik otrzyma zasiłek w wysokości 100 procent średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.

Największą zaletą urlopu przysługującego ojcom jest to, że można z niego skorzystać w tym samym czasie, kiedy korzysta z niego kobieta. W ten sposób rodzice mogą spędzać pierwsze dni wspólnie z dzieckiem.

Urlop taki przysługuje ojcu, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nie skorzystają z niego osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych - umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

andy

1206 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39