Uroczyste nabożeństwa, defilada i obchody miejskie. Dziś Święto Narodowe 3 Maja

2024.05.03 09:14
W piątek (3 maja) obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaplanowano uroczystości miejskie.
Uroczyste nabożeństwa, defilada i obchody miejskie. Dziś Święto Narodowe 3 Maja
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok

Pierwsza wersja Konstytucji nie była obszernym tekstem, liczyła zaledwie 11 stron. Dokument ten zachował się do dnia dzisiejszego i przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Upamiętnia uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Nadrzędny akt prawny określa zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki jego obywateli.

Uroczystości w centrum naszego miasta

Już o godzinie 9:00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Zaplanowano także nabożeństwa w intencji naszej ojczyzny. O godzinie 10:00 rozpocznie się Molebin w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP. W niedzielę (5 maja), na godzinę 10:00 zaplanowano nabożeństwo w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

O godzinie 12:30, na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego rozpoczną się główne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zorganizowane są przez wojewodę podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku. Wezmą w nich udział między innymi przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy naszego miasta. Na zakończenie obchodów zaplanowano defiladę wojskową.

Zaplanowano okazjonalne atrakcje

W piątek (3 maja), bezpłatnie będziemy mogli odwiedzić białostockie Muzeum Wojska. Na skwerze Armii Krajowej, czyli tuż obok muzeum będziemy mogli obejrzeć ciężki sprzęt wojskowy, znajdujący się na stanie Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce. Zobaczymy, między innymi czołg Abrams oraz gąsienicowy wóz bojowy piechoty M2 Bradley.

Prezydent naszego miasta, Tadeusz Truskolaski przygotował dla nas na ten dzień drobne upominki. W centrum Białegostoku będziemy mogli otrzymać narodowe kokardy i flagi.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1601 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39