Dom

Urządzanie kuchni na poddaszu. O czym trzeba pamiętać?

2019.01.29 07:26
Poddasze - już samo to słowo budzi sporo wątpliwości w aranżacyjnym kontekście. Przecież skosy w dużej mierze ograniczają przestrzeń. Są jednak sposoby na to, żeby mimo tej cechy, funkcjonalnie urządzić w takim miejscu kuchnię.
Urządzanie kuchni na poddaszu. O czym trzeba pamiętać?
Fot: pixabay.com

Ścianki kolankowe decydują

Aranżacja kuchni na poddaszu może nastręczać pewnych kłopotów. Głównym ograniczeniem są skosy. Jednak ich istnienie nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z funkcjonalnych czy stylowych rozwiązań. Ze skosów można uczynić atut, wystarczy wykorzystać kilka prostych sposobów.

Duże znaczenie ma tu wysokość ścianki kolankowej, czyli tej znajdującej się bezpośrednio pod skosem. Jeśli jej pionowe wymiary nie przekraczają 86 cm, możemy na przykład zamontować niskie szafki przeznaczone do przechowywania przedmiotów i urządzeń, których nie używamy zbyt często - zastawy stołowej, sokowirówek, robotów kuchennych czy blach do pieczenia. Z kolei dolne szafki, zmywarkę i blat roboczy umieścimy pod skosami, jeśli ściana kolankowa ma wysokość minimum 86 cm. To jednak, jak zaznaczają specjaliści, orientacyjna liczba, ponieważ pewną rolę odgrywają tu także inne czynniki.

Oczywiście, trzeba jednocześnie wspomnieć, że zdarza się też, że mamy dosyć wysoką ściankę kolankową. Jeśli mają powyżej 120 cm, możemy wstawić stół lub umieścić otwarte półki, które posłużą nam nie tylko do przechowywania, ale będą także pełnić funkcje dekoracyjne. Zmieści się również niższa lodówka.

- Aby w pełni móc wykorzystać powierzchnię blatu i zapewnić sobie komfort pracy, należy wziąć pod uwagę wzrost osób użytkujących kuchnię oraz kąt nachylenia dachu - tłumaczy Błażej Dzierżyński z RS Design. - Odradza się także montowania płyty grzewczej, gdy nie ma miejsca na zawieszenie nad nią okapu.

Ochrona niskiego sufitu

Jeżeli pod skosami ma znajdować się blat roboczy lub zlewozmywak, warto od razu pomyśleć o zabezpieczeniu niskiego sufitu, który będzie, jak nie trudno się domyślić, podatny na zaplamienia.

- W zależności od charakteru wnętrza, jaki chcemy uzyskać, skośny sufit możemy zabezpieczyć na przykład specjalną farbą przeznaczoną do kuchni - mówi Magdalena Łukjaniuk, przedstawicielka firmy Komandor Białystok SA - Modne są także panele ścienne dedykowane do takich pomieszczeń, do łask wraca również boazeria i winylowe płytki.

Inne rozwiązania to szkło, plexi lub panele MDF z nadrukiem. Przy wyborze przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, żeby powierzchnia ta była odporna na wysokie temperatury, wilgoć, parę wodną oraz zabrudzenia. Naturalnie liczy się też łatwość czyszczenia.

Okno dachowe daje więcej światła

Skosy skosami, ale poddasze to przecież też okno dachowe. I z niego możemy czerpać sporo korzyści. Po pierwsze okno doświetla pomieszczenie, które może być narażone na brak słońca i poprawia komfort pracy przy blacie roboczym. Po drugie tego typu okna są praktyczne - pozwalają na dobrą wentylację kuchni podczas gotowania posiłków oraz jej sprawne wietrzenie. Ponadto okno dachowe optycznie powiększa przestrzeń i niweluje poczucie przytłoczenia spowodowane skosami. Do tego jego rama może także pełnić funkcje dekoracyjne i podkreślać charakter wnętrza.

Brak górnych szafek to nie problem

Wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez górnych szafek. Okazuje się jednak, że funkcjonalne pomieszczenie do gotowania może obyć się bez nich. Jak to możliwe?
Jeśli nasza kuchnia jest odpowiednio duża, warto rozważyć ustawienie wyspy kuchennej. W zależności od konstrukcji, wyspa może pełnić wiele ról - być dodatkowym miejscem dla garnków i talerzy, blatem roboczym, stołem albo wszystkim naraz.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1259 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39