Uwaga! Oszuści podszywają się pod urzędników

2022.12.06 10:16
Oszuści nie próżnują. Tym razem dzwonią podając się za pracowników ZUS. Proszą o podanie danych, które później mogą im posłużyć np. do kradzieży czy wzięcia kredytu.
Uwaga! Oszuści podszywają się pod urzędników
Fot: freepik.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przestrzega przed oszustami, którzy dzwonią podając się za pracowników urzędu. Próbują wyłudzić w ten sposób dane od sowich rozmówców.

- Chociaż schemat i sposób działania zmienia się, cel przestępców jest ten sam – wyłudzenie pieniędzy bądź pozyskanie danych, jak również hasła do konta bankowego i do portali społecznościowych. Tym razem jest podobnie, po oszustwach "na wnuczka" czy na "czternastą emeryturę" kolejną metodą naciągaczy jest zachęta do pozyskania "pieniędzy z subkonta" – uprzedza Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do niektórych placówek ZUS zgłosili się już klienci, którzy odebrali telefon od oszustów. Urząd prosi o szczególną rozwagę i przypomina, że nie prosi podczas rozmów telefonicznych o dane, które mogłyby później posłużyć np. do wyłudzeń kredytów.

Uważać trzeba także na maile, które rzekomo ma wysyłać ZUS. Oszuści piszą w nich, że błędnie naliczono składki i proszą o skorygowanie wpłaty. Tego typu wiadomości mogą zawierać wirusy, więc należy je usunąć i poinformować o takich mailach policję. Pod żadnym pozorem nie wolno wpłacać pieniędzy.

- Przez ostatni miesiąc ZUS prowadzi szeroką kampanię informacyjną skierowaną do płatników składek. Niektórzy z nich, zwłaszcza ci, którzy zgłaszają do ubezpieczenia do 5 osób mogą odebrać telefon lub otrzymać maila z prośbą o założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jednak podczas rozmowy jak i w korespondencji są podane jedynie informacje ogólne w zakresie obowiązku i sposobu zakładania takiego profilu. Kontakt elektroniczny z naszymi klientami odbywa się wyłącznie w sytuacji, gdy posiadają już profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyrazili zgodę na taką drogę komunikacji z naszej strony. Ostrzegamy, aby nie podawać swoich danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – mówi Katarzyna Krupicka.

Jeśli rozmówca lub adresat maila wzbudzi nasze wątpliwości możemy go zweryfikować w najbliższej placówce ZUS bądź telefonicznie poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

797 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39