Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS

2019.07.16 17:59
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega wszystkich przed oszustami, którzy się pod niego podszywają.
Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS
Fot: pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed fałszywymi mailami, które rzekomo mają pochodzić właśnie z urzędu. Wiadomości mogą zawierać niebezpieczne załączniki.

W ostatnim czasie niektórzy z klientów ZUS dostali maile zatytułowane "Składka". W wiadomościach znajdowała się informacja dotycząca źle opłaconych składek. Jak wynika z treści i podpisu, mail miała wysłać kancelaria ZUS. Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na fakt, iż w stopce adresowej widnieją natomiast adresy z rozwinięciem "gov.pl", których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. W każdym mailu jest załącznik, ma on informować o błędnie opłaconej składce.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS" - informuje i przestrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Urząd ostrzega, by nie odpowiadać na maile ani też w żadnym wypadku nie otwierać i nie pobierać załączników wiadomości. Taka korespondencja może się bowiem przyczynić do zainfekowania komputera oraz uzyskania dostępu do danych wrażliwych, które są zapisane w jego pamięci.

Osoby, które otrzymały taką wiadomość, proszone są o kontakt z najbliższą placówką ZUS bądź Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

945 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39