UwB poszerza swoją ofertę. Nowy kierunek jest dość nietypowy

2024.03.07 17:02
W ofercie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku pojawiła się nowa propozycja. Studenci będą mogli nauczyć się… twórczego pisania. Czyli czego dokładnie?
UwB poszerza swoją ofertę. Nowy kierunek jest dość nietypowy
Fot: JF

Oferta Wydziału Filologiczne UwB się powiększa. Nową propozycją na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia jest „Twórcze pisanie”. Osoby, które się zdecydują na taki kierunek, będą miały okazję zdobyć wiedzę o regionalnej, polskiej, a także światowej literaturze i kulturze. Poznają także różne gatunki literackich, dziennikarskich czy reklamowych, podstawy stylistyki i retoryki, strategie narracyjne i marketingowe. Podczas warsztatów kreatywnego pisania będą mieli okazję rozwijać i doskonalić zdolności w konstruowaniu fabuły czy kreowaniu postaci. Prowadzący zajęcia wyjaśnią im także, jak funkcjonuje rynek wydawniczy i księgarski oraz jakie mogą być formy przedsiębiorczości w zakresie twórczości literackiej. Będą też zajęcia z prawa autorskiego oraz redakcji i edycji tekstu.

- To kierunek stworzony z myślą zarówno o osobach, w których drzemią talenty literackie, jak i tych, którzy myślą o innych formach pracy ze słowem. Absolwenci twórczego pisania mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze usług medialnych, agencjach prasowych i reklamowych, portalach internetowych, wydawnictwach, w instytucjach kultury i placówkach edukacyjnych, ale też w instytucjach administracyjnych lub samorządowych, np. w roli rzecznika prasowego czy redaktora stron internetowych – mówi prof. dr hab. Jarosław Ławski, dziekan Wydziału Filologicznego.

Zdaniem dziekana wśród młodych ludzi jest wiele kreatywnych osób, które chcą doskonalić swój twórczy potencjał i dowiedzieć się od strony praktycznej, jak można go wykorzystać.

- Wśród młodych ludzi jest mnóstwo osób kreatywnych, które u nas będą mogły udoskonalić swoje zdolności językowe, rozwinąć twórczy potencjał, ale też poznać praktyczne, a nawet rynkowe uwarunkowania takiej działalności. Studenci poznają ciekawych, znanych pisarzy i twórców kultury, którzy poprowadzą zajęcia i warsztaty. Nauczą się od doświadczonych twórców, jak napisać np. scenariusz słuchowiska radiowego, poznają tajniki życia kulturalnego w kraju i regionie. Wykładowcami kierunku będą też osoby, które albo same parają się literaturą, albo biorą udział w ogólnopolskim życiu literackim, na przykład jako jurorzy ważnych konkursów literackich. Jest to kierunek dla osób ogarniętych pasją pisania, tworzenia, ale równocześnie doskonalący konkretne umiejętności pozwalające na znalezienie ciekawej pracy - dodaje prof. Ławski.

Twórcze pisanie to trzeci kierunek na studiach I stopnia w ofercie Wydziału Filologicznego UwB. Zainteresowani będą mogli rekrutować się również na filologię polską, a także filologię (tu do wyboru jest 9 modułów specjalizacyjnych w zakresie filologii angielskiej, francuskiej i rosyjskiej). Warto wspomnieć, że obecnie w przygotowaniu jest również nowy program dla kierunku lingwistyka stosowana.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1364 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39