W Białymstoku najwyższa emerytura wynosi 16 tys. zł. Jaka jest najniższa?

2021.03.23 11:50
W Podlaskiem najwyższa i najniższa emerytura trafia do mieszkańców Białegostoku. W Polsce rekordzista co miesiąc otrzymuje ponad 35 tys. zł, natomiast najniższe wypłacane w kraju świadczenie wynosiło 2 grosze.
W Białymstoku najwyższa emerytura wynosi 16 tys. zł. Jaka jest najniższa?
Fot: Pixabay

Rekordziści z Podlasia

W województwie podlaskim najwyższe świadczenie otrzymuje mężczyzna z Białegostoku, który na emeryturę przeszedł w wieku 64 lat. Jednak przez długi czas nadal pracował, przez co jego łączny staż w momencie zakończenia aktywności zawodowej wyniósł 61 lat i 10 miesięcy. Za taki okres pracy obecnie pobiera ponad 16 tys. zł emerytury.

- Najniższą emeryturę ZUS wypłaca w wysokości 33 groszy. Otrzymuje ją kobieta z Białegostoku, która składkę na ubezpieczenia społeczne miała opłacaną przez niecałe 1,5 miesiąca z tytułu umowy zlecenia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego.

Natomiast najniższa emerytura wypłacana mężczyźnie z Białegostoku wynosi 1,24 zł.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce

Rekordowo niską emeryturę, jaką kiedykolwiek wypłacał ZUS po reformie emerytalnej w 1998 r. to 2 grosze. Otrzymywała ją kobieta z Biłgoraju (woj. lubelskie), która w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy. Jednak, gdy wprowadzono świadczenie Mama 4+ jej sytuacja się poprawiła, a od marca tego roku otrzymuje łącznie 1250,90 zł brutto emerytury.

Najwyższe świadczenie w kraju trafia do 86-latka, który przepracował 62 lata przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Po waloryzacji marcowej, jego emerytura wynosi ponad 35 tys. zł i jest aktualnie najwyższą w Polsce.

Jeżeli chodzi o kobiety, najwyższe świadczenie otrzymuje 82-letnia była pracownica bankowości, która przepracowała 61 lat. Otrzymuje teraz co miesiąc ponad 24 tys. zł.

Minimalne świadczenie

Według nowych zasad warunkiem nabycia prawa do emerytury jest odpowiedni wiek oraz zapisanie na koncie w ZUS jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego. Staż pracy nie jest ważny, jednak może mieć wpływ na wysokość świadczenia.

- Zdarza się, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Niestety nie wszystkie świadczenia będą podwyższone do gwarantowanej kwoty. Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy otrzymają emeryturę podwyższoną do kwoty emerytury minimalnej, która od 1 marca wynosi 1250,88 zł. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu i obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, to nie będzie ona podwyższona do tej kwoty - tłumaczy Katarzyna Krupicka.

Jak otrzymać wysokie świadczenia? Przepis na to jest tylko jeden: im dłużej osoba pracuje przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzi składek.

- Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę sprawia, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę - dodaje rzeczniczka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39