W Białymstoku zarejestrowano Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru

2012.03.28 00:00
W marcu zarejestrowano Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Inicjatorem powołania Stowarzyszenia był Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i jednocześnie Prezes Oddziału ZS w Białymstoku Tadeusz Chwiedź.
W Białymstoku zarejestrowano Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru
Fot: ESD
Wnętrze wagonu przed Muzeum Wojska. Takimi samymi wywożono ludzi w głąb Syberii

Misją i celem działania Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru jest zachowanie i przekazywanie przyszłym pokoleniom prawdy historycznej i szacunku do pamięci o ofiarach oraz miejscach martyrologii Polaków wywiezionych na Syberię, do Kazachstanu i innych regionów carskiej Rosji i ZSRR. Ma ono ocalić od zapomnienia pamięć o osobach, które doświadczyły pobytu na "nieludzkiej ziemi", jak również o tych, którym nie udało się wrócić.

Białostocka inicjatywa nie jest odosobniona. Na chwilę obecną podobne stowarzyszenia działają w Nowym Sączu, Wrocławiu i Augustowie.

Siedziba Stowarzyszenia nie została wybrana przypadkowo. To właśnie Muzeum Wojska w Białymstoku realizuje projekt budowy Muzeum Pamięci Sybiru - instytucji o zasięgu ogólnopolskim, które będzie miało na celu edukować i poszerzać wiedzę na temat zesłań Polaków na Wschód począwszy od XVII aż do XX w.

E.S.

739 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39