W grudniu stwierdzono ponad 750 tys. zachorowań na grypę. Gdzie można się zaszczepić?

2023.01.02 08:21
Od 1 września w placówkach medycznych m.in. w POZ oraz aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. A gdzie dokładnie?
W grudniu stwierdzono ponad 750 tys. zachorowań na grypę. Gdzie można się zaszczepić?
Fot: Pixabay

Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - od 1 do 22 grudnia 2022 r. potwierdzono w Polsce ponad 750 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. W Białymstoku odnotowano cztery razy więcej zachorowań niż w 2021 r.

NFZ przypomina, że od 1 września 2022 r. można zaszczepić się przeciwko grypie. Dorosłych do szczepionki zakwalifikować mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta. Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.

Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny - pod warunkiem, że ukończyli kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień.

Szczepienie przeciw grypie będzie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji. Dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych (podmiotach leczniczych).

Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) kobiety w ciąży i seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściowej refundacji szczepionki będą mogli skorzystać:
- pacjenci w wieku 18-65 lat oraz dzieci w wieku od 2-5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych;
- pacjenci powyżej 65 lat;
- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie (jest to 21,83 zł).

Według danych resortu zdrowia - od początku września przeciwko grypie zaszczepiło się około 700 tys. Polaków. Szczepionki są jeszcze dostępne.

Wykaz placówek medycznych i aptek, w których zaszczepisz się przeciwko grypie: dostępny jest tutaj.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

854 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39