W lutym ZUS zwróci nadpłacony podatek. Jest też ważna informacja dla przedsiębiorców

2022.01.10 16:31
Emeryci oraz renciści, których świadczenie wynosi od 4 920 do 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Dzięki temu wraz z lutowym świadczeniem mogą spodziewać się zwrotu nadpłaconego w styczniu podatku.
W lutym ZUS zwróci nadpłacony podatek. Jest też ważna informacja dla przedsiębiorców
Fot: pixabay.com

Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

- W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W związku dla tych świadczeniobiorców (którzy odstają od 4 920 zł do 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Grupa ta stanowi jednak zaledwie 6% wszystkich emerytów i niecałe 2% rencistów pobierających świadczenia z ZUS.

- Nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym dostaną wyrównanie – wyjaśnia rzeczniczka.

Jak informuje ZUS, większość emerytów ma skorzystać na Polskim ładzie. Na wprowadzonych zmianach zyskają głównie świadczeniobiorcy, którzy dostają około 2,5 tys. zł brutto.

- Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt ze świadczeniem równym 2 500 zł przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2 088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2 275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku w wysokości 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2 244 zł więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty – informuje rzeczniczka ZUS.

Osoba, która dostaje minimalną emeryturę lub rentę (która obecnie wnosi 1250, 88 zł brutto) dotychczas dostawała 1 067 zł, więc jej świadczenie wzrosło o około 71 zł netto miesięcznie, co w skali roku daje około 864 zł. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. Zyskają one 148 zł miesięcznie, czyli 1 776 zł rocznie.

Kwota dochodu wolnego od podatku, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna dość istotna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy przechodzą na duży ZUS

Przedsiębiorcy, którzy do końca ubiegłego roku płacili mały ZUS, a od nowego roku będą płacić duży muszą pamiętać, aby do do 10 stycznia wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.

- Z "Małego ZUS plus" przedsiębiorca może korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Po wykorzystaniu pełnego okresu ulgi przedsiębiorca powinien pamiętać, aby się z niej wyrejestrować i przystąpić do tzw. dużego ZUS-u. Ma na to 7 dni od daty utraty prawa do ulgi. Jeśli na przykład korzystał z ulgi przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, tj. od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r., to termin na dokonanie zmiany ma do 10 stycznia 2022 r. W tej sytuacji powinien najpierw wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia (druk ZUS ZWUA) i zgłosić się do ubezpieczeń z kodem właściwym dla dużego ZUS-u: 0510 albo 0512 (druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA)– informuje Katarzyna Krupicka.

W województwie podlaskim przedsiębiorców, którzy korzystali w ubiegłym roku z możliwości opłacanie niższych składek w ramach "Małego ZUS plus" było ok. 9 tys.

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zacząć korzystać z "Małego ZUS plus", powinny zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 r. i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1370 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39