W Parku Planty stanął szalet miejski. Za 400 tys. zł

2022.10.05 14:09
Toaleta publiczna stanęła nieopodal ul. Legionowej. I choć jest potrzebna, to jednak wielu białostoczan zwraca uwagę na jej koszt.
W Parku Planty stanął szalet miejski. Za 400 tys. zł
Fot: Rafał Rudnicki /Facebook

"Takie obiekty też są potrzebne w naszym mieście... To, co powstało wśród drzew przy ul. Legionowej Białystok, tuż przy pałacowych ogrodach to nowy szalet miejski. Zbudowany kosztem ponad 400 tys. zł, będzie jeszcze w październiku służył nie tylko odwiedzającym nasze miasto turystom" - napisał wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki w mediach społecznościowych.

Wielu mieszkańców oburzył koszt przedsięwzięcia, którzy porównywali jego cenę do budowy domu:
"Za 400 tysięcy buduje się domy. Jak to możliwe, że tyle kosztował malutki szalet?";
"Kibel droższy niż 80-metrowy dom wydaje mi się skrajną niegospodarnością i nieprawidłowo przeprowadzonym/rozpisanym przetargiem".

Na pytania o niebagatelny koszt, wiceprezydent szybko odpowiedział:

"Takie są ceny na rynku usług budowlanych, wodno-kanalizacyjnych itp. Trzeba podziękować rządowi za podwyżki cen energii i inflację".

To jednak nieco odbiega od prawdy, ponieważ rozstrzygnięcie zamówienia datowane jest na 15 września 2021 r., czyli ponad rok temu. Wówczas Polska nie mierzyła się z takimi horrendalnymi podwyżkami energii, jakie mają miejsce obecnie, a inflacja nie była tak szalejąca jak dziś (obecnie 17,2%).

Do przetargu o opracowanie dokumentacji projektowej i budowę toalety publicznej na terenie Parku Planty zgłosiło się dwóch wykonawców - konsorcjum firm z liderem z Białegostoku oraz konsorcjum firm z Rybnika. Obie oferty przekraczały założony budżet na wykonanie zadania, który wyniósł 400 tys. zł brutto. Jednak miasto zdecydowało o zwiększeniu środków finansowych i wybrało ofertę białostockiego konsorcjum, opiewającą na kwotę 432 283,50 zł brutto. Przy ocenie ofert najważniejszym kryterium była cena, później gwarancja, a następnie doświadczenie.

Firma, która wykonała szalet daje 7 lat gwarancji.

W Białymstoku płatne szalety miejskie znajdują się m.in.: w parku im. Jadwigi Dziekońskiej przy ul. Bohaterów Monte Cassino; na skwerze im. Tamary Sołoniewicz przy ul. Włókienniczej; w parku Planty przy ul. Akademickiej; w parku przy ul. Aleksandra Fredry.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1703 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39