W Podlaskiem mogą powstawać koleje żłobki. Ich działalność będzie dofinansowana

2023.01.27 17:56
Znane są już szczegóły dotyczące rządowego programu Maluch+. Nabór do kolejnej edycji trwa od 18 stycznia. Samorządy, które się zgłoszą, będą później miały aż 3 lata na realizację inwestycji związanych z zapewnieniem opieki najmłodszym dzieciom.
W Podlaskiem mogą powstawać koleje żłobki. Ich działalność będzie dofinansowana
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki

- Dziś zachęcamy samorządy z naszego regionu, by wzięły udział w kolejnej edycji programu Maluch+ - edycji rozszerzonej i z większym budżetem – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Rząd zakłada, że opieka nad dziećmi do lat 3 będzie zapewniona w każdej gminie. Ostatnie lata to duże zmiany w tym zakresie, ale nadal mamy połowę samorządów w kraju bez takiego wsparcia rodziców, dlatego nowy Maluch+ jest skierowany głównie do gmin – dodał.

W nowej edycji budżet wynosi 5,5 mld zł, z czego 174,8 mln zł przypadło na województwo podlaskie. O tym, jak zostanie podzielona kwota, będzie decydował specjalny algorytm, który bierze pod uwagę liczbę dzieci do lat trzech w gminie oraz poziom jej dochodów. Samorządy mogą składać wnioski na wyższe kwoty niż te, które są przewidziane w algorytmie.

Gminy dostaną na stworzenie jednego miejsca opieki 35 tys. zł. Przez kolejne trzy lata będą też otrzymywały dofinansowanie na prowadzenie działalności.

- My do tej pory żłobka nie mieliśmy. Mamy dwa samorządowe przedszkola, do których przyjmujemy 2,5-latki, ale nie startowaliśmy do programu, bo był jednoroczny. Teraz to się zmieniło, a kwota dofinansowania utrzymania miejsca w żłobku jest duża - do ponad 800 zł na dziecko, więc na pewno złożymy wniosek - deklarował burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko.

Dzięki programowi Maluch+ w 2016-2021 r. w naszym regionie utworzono 1800 miejsc opieki.

- Życie młodych rodziców dzięki temu programowi zmienia się zarówno w dużych miastach, jak i małych gminach. Przykładem może być Miasto Białystok, które otrzymało ok. 16 mln zł, z czego 7 mln zł przeznaczyło na wybudowanie dwóch żłobków. 2 placówki na 9 tego typu w mieście powstały dzięki rządowemu wsparciu - podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Wnioski w programie Maluch+ można składać do 19 lutego 2023 r. Urzędy wojewódzkie na ich ocenę będą miały czas do 17 marca. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje ogłoszenie wyników naboru do 28 kwietnia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

946 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39