W Podlaskiem nie wykorzystano bonów turystycznych za 56 mln zł. Przedłużą ich ważność

2021.12.27 17:17
Nie do końca marca, a do końca września 2022 r. będzie można płacić Polskim Bonem Turystycznym za pobyt w hotelu, wycieczkę czy kolonie.
W Podlaskiem nie wykorzystano bonów turystycznych za 56 mln zł. Przedłużą ich ważność
Fot: pixabay

Bonów turystycznych można używać już od sierpnia 2020 r., pomimo to w województwie podlaskim ponad połowa kwoty, jaką mogliby wykorzystać rodzice na opłacenie wypoczynku dzieci nadal jest niewykorzystana.

- Rodzice z województwa podlaskiego aktywowali do tej pory 80,5 tys. bonów ze 122 tys. im przysługujących i zrealizowali nimi płatności na kwotę 48,6 mln zł. W całości wykorzystali 40,5 tys. bonów. Do wykorzystania, choćby częściowego w Podlaskiem pozostało jeszcze w bonach 56,4 mln zł - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Bon turystyczny można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku po potwierdzeniu swoich danych otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności, który podaje podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania transakcji. Wówczas na telefon komórkowy rodzica przychodzi sms z jednorazowym kodem autoryzacji potwierdzający płatność bonem.

Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności bonem przyjmuje 29,5 tys. podmiotów w całej Polsce. W naszym regionie jest ich 515. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel .

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie "500 plus".

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

987 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39