W Podlaskiem powstał nowy blok z mieszkaniami komunalnymi

2023.03.24 09:58
W Czyżewie władze gminy oddały do użytku 26 mieszkań komunalnych, których budowa pochłonęła 6,3 mln zł.
W Podlaskiem powstał nowy blok z mieszkaniami komunalnymi
Fot: PUW w Białymstoku

Trzykondygnacyjny budynek powstał przy ul. Przemysłowej w Czyżewie. W budynku znajduje się 26 mieszkań o różnej powierzchni – od 26 m2 do 53 m2. Mieszkania mają komórki lokatorskie, a w budynku zastosowano nowoczesne technologie w zakresie energii odnawialnej, takie jak pompy ciepła, dzięki czemu mają być niedrogie w utrzymaniu.

- Mieszkania zostały przyznane na podstawie uchwały rady miejskiej, w której zapisane są wymagane kryteria. Powołana komisja wnikliwie przeanalizowała wnioski i otrzymali je najbardziej potrzebujący mieszkańcy Gminy – poinformowała Anna Bogucka, burmistrzyni Czyżewa.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie kluczy do mieszkań ich lokatorom, którzy nie kryli radości z nowego miejsca do życia. Mieszkańcy wiążą z nowymi mieszkaniami dużą nadzieję na życiową stabilizację oraz lepsze jutro.

Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski stwierdził, że uroczystość w Czyżewie będzie impulsem dla samorządowców z regionu do podjęcia inicjatywy budowy mieszkań komunalnych, zwłaszcza, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło kolejne zmiany w Programie Budowy Mieszkań Komunalnych, tj. możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie inwestycji nawet o 20% lub środki dla gmin przed startem budowy.

Budowa nowego budynku kosztowała ponad 6,35 mln zł, z czego gmina Czyżew pokryła zaledwie 15% kosztów inwestycji. O tak duże dofinansowanie starała się od 2015 r., kiedy zdobyła pozwolenie na budowę i miała projekt budynku. Jednak dopiero 6 lat później stało się ono możliwe do osiągnięcia, kiedy rząd zwiększył pomoc mieszkaniową dla samorządów. Tym samym gmina dostała 5 mln zł dofinansowania.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

623 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39