W Podlaskiem powstał nowy przystanek kolejowy

2023.11.11 10:29
Przystanek Gregorowce Południowe to nowy punkt na kolejowej mapie Podlasia. Inwestycja kosztowała 2,2 mln złotych.
W Podlaskiem powstał nowy przystanek kolejowy
Fot: PKP PLK

Nowy przystanek w gminie Orla

W niedzielę (12.11) zostanie uruchomiony nowy przystanek kolejowy w województwie podlaskim - Gregorowce Południowe. Znajduje się on na linii kolejowej Białystok - Czeremcha, a skorzystają z niego zwłaszcza mieszkańcy wsi Gregorowce w gminie Orla w powiecie bielskim. Dzięki temu codzienne dojazdy do szkoły i pracy w kierunku Czeremchy, Bielska Podlaskiego i Białegostoku będą wygodniejsze.

Powstały peron ma 76 centymetrów wysokości, co ułatwia wsiadanie do pociągów. Zainstalowano również oznakowanie i tablice informacyjne, wiatę chroniącą przed opadami, ławki oraz ekologiczne oświetlenie LED. Na potrzeby mieszkańców łączących podróż rowerem i koleją przygotowano stojaki. Dostęp osobom o ograniczonej mobilności zapewnia zaś pochylnia.

– Nowy przystanek Gregorowce Południowe to kolejny krok na drodze do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego na Podlasiu. Także w mniejszych miejscowościach przybliżamy kolej mieszkańcom. W województwie podlaskim sukcesywnie oddajemy do użytku zmodernizowane i nowe perony na liniach Białystok – Czeremcha oraz Sokółka – Suwałki – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Inwestycja PLK S.A. jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Dotychczas korzystali oni z peronu na stacji Gregorowce, znajdującego się na terenie miejscowości Gredele-Kolonia. Nowy przystanek zbudowano zdecydowanie bliżej wsi Gregorowce. Obecnie do dyspozycji podróżnych jest zarówno nowy przystanek, jak i stacja w dotychczasowej lokalizacji.

– Dzięki Programowi Przystankowemu w miejscach takich jak Gregorowce, PLK SA tworzą nowe, lepsze warunki podróży. Mieszkańcy zyskają wygodne połączenia do Czeremchy i Białegostoku. Inwestycje kolejowe na Podlasiu postępują, a ich zakres jest rekordowy w historii regionu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki inwestycji PLK SA w Gregorowcach zwiększy się także bezpieczeństwo ruchu drogowego. Sąsiadujący z nowym peronem przejazd kolejowo-drogowy został wyposażony w nowe urządzenia – o nadjeżdżającym pociągu poinformuje teraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa.

Budżet inwestycji w Gregorowcach wyniósł 2,2 mln złotych netto. Budowa nowego przystanku była prowadzona od stycznia 2023 roku w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025".

Program Przystankowy w województwie podlaskim - szczegóły

Na terenie województwa podlaskiego w ramach Programu Przystankowego przewidziano łącznie budowę lub modernizację 15 przystanków. Na linii Białystok – Czeremcha podróżni korzystają już z peronów w Kleszczelach oraz Suchowolcach. Powstanie także nowy przystanek – Repczyce Zalew. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zyskają możliwość dojazdu koleją do popularnego miejsca wypoczynku nad zalewem na rzece Nurzec. Modernizowany będzie także przystanek Podbiele.

Natomiast na linii Sokółka – Suwałki gotowych jest 8 zmodernizowanych peronów, prace kontynuowane są w Dąbrowie Białostockiej, zmodernizowany zostanie również przystanek Kamienna Nowa.

"Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025" przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld złotych. Środki zostaną wykorzystane między innymi na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej - 107.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

620 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39