W Podlaskiem powstanie największa na wschodzie serwerownia. Będzie zasilana biogazem

2021.01.15 16:30
Gmina Michałowo planuje rozbudować istniejącą już biogazownię. Dzięki temu, inwestor wybuduje w mieście Centrum Przetwarzania Danych. Będzie ono zasilane zieloną energią. Inwestycja sięgnie nawet 35 mln zł.
W Podlaskiem powstanie największa na wschodzie serwerownia. Będzie zasilana biogazem
Fot: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne

Informatyczna chmura

Michałowo przyciągnęło do siebie kolejnego inwestora, który wybuduje serwerownię zasilaną zieloną energią z biogazowni. Będzie to nowoczesne Centrum Przetwarzania Danych. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

- Konsekwentnie realizujemy działania, by pokazać, że jesteśmy gminą, która troszczy się o środowisko i stawia na odnawialne źródła energii. Z jednej strony to zysk dla środowiska, ale także zysk finansowy dla naszej gminy – podkreśla Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

Firma Eko Dane z siedzibą w Michałowie kupiła 2 działki na terenie gminy od prywatnych właścicieli, za łączną kwotę 600 tys. zł. Na dwóch hektarach firma wybuduje największą na wschodzie infrastrukturę do stworzenia informatycznej "chmury". Do podlaskiego miasta inwestora przyciągnęły przede wszystkim dobre warunki dla rozwoju firm, plan zagospodarowania przestrzennego z wydzieloną strefą na inwestycje oraz istniejąca biogazownia, która ma zostać wkrótce rozbudowana.

- Bardzo się cieszę, że Michałowo przyciąga nowych inwestorów. Przez wiele lat samorząd starał się stworzyć jak najlepsze warunki dla nich. Opłaciło się podjąć dość kontrowersyjną społecznie decyzję o umiejscowieniu tu biogazowni. Różne były wówczas opinie, różnym echem się odbiły, a dziś widzimy, że to miało sens i są rezultaty. Po powstaniu takiej inwestycji jak serwerownia, korzystająca z zielonej energii, nie trzeba będzie przekonywać innych firm, że w Michałowie są dobre warunki do inwestowania – dodaje burmistrz.

Pierwsza biogazowania

Istniejąca już biogazownia w Michałowie ma moc elektryczną 600 kW oraz moc cieplną 595 kW. Wyprodukowana w niej energia elektryczna jest sprzedawana na zasadach rynkowych jednemu z operatorów sieci energetycznych. Jej początki były skromne, początkowo z wytwarzanej energii korzystała szkoła oraz MOSiR. Dopiero po wybudowaniu nowego wodociągu, do biogazowni zostały przyłączone kolejne ośrodki m.in. ratusz, Gminny Ośrodek Kultury czy Zespół Szkół w Michałowie.

Druga biogazownia to źródło energii dla serwerowni. Koszt jej budowy oszacowano na 10,8 mln zł. Firma Zielona Energia Michałowo, właściciel biogazowni, otrzymała dofinansowanie na budowę z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości 4,6 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do połowy października. Wtedy także może ruszyć budowa serwerowni, której koszt szacuje się na 35 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1150 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39