W przededniu wyborów. Białystok solidarny z Białorusią

2020.08.04 07:34
We wtorek (4.08) o godz. 17:00 na Rynku Kościuszki od strony fontanny odbędzie się demonstracja pod hasłem "Solidarni z Białorusią".
W przededniu wyborów. Białystok solidarny z Białorusią
Fot: pixabay
Pomnik Lenina przed Domem Rządu w Mińsku

Manifestacja "Solidarni z Białorusią" na kilka dni przed planowanymi wyborami prezydenckimi u naszych wschodnich sąsiadów ma na celu okazanie solidarności z narodem białoruskim. Będzie to także okazja do zaprotestowania przeciwko fali represji i aresztowań w tym kraju.

Akcję organizuje podlaski poseł Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi oraz stowarzyszenie Białoruski Dom.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia. Startuje w nich 5 kandydatów: Hanna Kanapacka, Andrej Dzmitryjeu, Siarhiej Czeraczeń, Swiatłana Cichanouska i urzędujący Alaksandr Łukaszenka.

W przeprowadzonych w maju badaniach internetowych około 50% Białorusinów zadeklarowało, że zagłosuje na biznesmena i filantropa Wiktara Babarykę. Białoruska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła jednak rejestracji jego jako kandydata. Co więcej on sam oraz jego syn będący jednocześnie szefem sztabu wyborczego zostali aresztowani, a opinii publicznej nie podano, jakie zarzuty się im stawia. W tych samych sondażach urzędujący Łukaszenka zdobywał poparcie na poziomie 3-6%.

W niezależnych sondaży przed wyborami w 2015 r. na Łukaszenkę gotowych było oddać głos około 39% uprawnionych, a podczas wyborów poparło go według NISEPI niespełna 51%. Oficjalnie zdobył wtedy 83,5% głosów.

Alaksandr Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 1994 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

948 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39