W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów - ruszyła nowa białostocka kampania społeczna

2014.06.30 00:00
"Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo - nie trać głowy na rowerze" to nowa białostocka kampania społeczna. Wystartowała w poniedziałek (30.06).
W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów - ruszyła nowa białostocka kampania społeczna
Fot: PB
Adam Zdanowicz i Kamila Lićwinko

Kampania ma uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że prawidłowe świadome zachowania na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, życzliwość wobec innych mogą uratować nam życie i zdrowie.

Wg policyjnych statystyk w ostatnich 5 latach w województwie podlaskim doszło do 434 wypadków z udziałem rowerzystów, zginęły 54 osoby, a 387 zostało rannych. Najczęstsze przyczyny wypadków to: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych i rowerzystów, jazda bez wymaganego oświetlenia, nieprawidłowe skręcanie, nieprawidłowe wyprzedzanie. Tylko w tym roku w co dziesiątym wypadku brał udział rowerzysta – podkreśla rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku podinsp. Andrzej Baranowski.

Michał Freino – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, zwracał uwagę na edukacyjny wymiar akcji. Prof. inż. Lech Dzienis – rektor Politechniki Białostockiej, podkreślał, że znaczna część pracowników i studentów porusza się rowerem, stąd działania uczelni na rzecz bezpieczeństwa.

Na potrzeby kampanii przygotowano stronę internetową - www.bezpiecznyrowerzysta.pb.edu.pl, gdzie można znaleźć obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się na rowerze, taryfikator mandatów, zasady bezpiecznej jazdy. Artykuły dotyczą także stanu technicznego rowerów czy najczęstszych urazów podczas jazdy na rowerze. Znajdą się tam też zasady udzielania pierwszej pomocy.

W kampanię włączyły się znane osoby, m.in. Tomasz Frankowski, Paweł Małaszyński i zespół Cochise, Adam Zdanowicz, Patrycja Maliszewska, Kamila Lićwinko, Jarosław Kazberuk, Kamil Bakoniuk oraz 2 drużyny kolarskie: Politechniki Białostockiej i Sprint SBR Bank Team. To oni będą mówić o zasadach bezpiecznego poruszania się na rowerze.

W ramach kampanii przygotowane zostały także specjalne plakaty i wystawa fotograficzna, której bohaterami są ambasadorzy akcji na rowerach. Wystawę można oglądać w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1401 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39