W Tykocinie będzie obchodzone święto szałasów

2011.10.17 00:00
W poniedziałek (17.10) Muzeum Podlaskie, oddział w Tykocinie organizuje w Wielkiej Synagodze żydowskie Święto Sukot.
W Tykocinie będzie obchodzone święto szałasów
Fot: E.S.

Święto Sukot (także Szałasów lub Kuczek) trwa przez 7 dni w Izraelu, a 8 dni w diasporze. Upamiętnia ono 40 lat wędrówki Izraelitów przez pustynię po wyjściu z Egiptu, gdy musieli oni mieszkać w szałasach (sukach). Dlatego na czas tego święta budowane są prowizoryczne szałasy, w których ortodoksyjni Żydzi śpią i jedzą posiłki. Istnieje też zwyczaj, aby "zapraszać" do suki jednego z bohaterów biblijnych - Abrahama, Izaaka, Jakuba, Mojżesza, Aarona, Józefa i Dawida.

Drugim ważnym elementem święta jest arba minim. To kompozycja złożona z gałęzi palmy daktylowej, mirtu, witek wierzbowych i etrogu (rodzaju cytryny). Podczas święta, gdy recytowane są Psalmy, obchodzi się bimę (podest służący do odczytywania Tory), potrząsając arba minim w cztery strony świata oraz w górę i w dół, co mówi o bożej wszechobecności. Arba minim symbolizuje cztery rodzaje Żydów: etrog, ponieważ pachnie i nadaje się do jedzenia - Żyda, który zna Torę i przestrzega przykazań. Palma nie wydziela zapachu, ale daje smaczne owoce - Żyda który nie zna Tory, ale dobrze postępuje. Mirt pięknie pachnie, ale nie ma wartości odżywczych. Można go więc porównać do Żyda, który zna Torę, ale nie spełnia przykazań. Wierzba nie posiada ani owoców ani zapachu, dlatego symbolizuje Żyda, który ani nie zna Tory, ani nie przestrzega jej przykazań. Wszyscy oni składają się jednak na społeczeństwo, które nie jest idealne, ale w którym dla każdego jest miejsce.

W trakcie spotkania w tykocińskiej synagodze odbędzie się prezentacja Piotra Kowalika z Muzeum Historii Żydów Polskich pt.: "Sukot, czyli świętowanie w szałasie" oraz świąteczny poczęstunek.

Początek o godz. 17.00. Obowiązuje wejściówka w cenie 1 zł.

E.S.

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39