W związku z pandemią jest możliwość przyznania i przeliczenia emerytury z datą wsteczną

2021.09.23 11:01
Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele osób nie chciało odwiedzać urzędów. Wśród nich znalażły się osoby, które nie złożyły na czas wniosku o emeryturę. ZUS idzie im na rękę.
W związku z pandemią jest możliwość przyznania i przeliczenia emerytury z datą wsteczną
Fot: pixabay.com

Możliwe przyznanie i przeliczenie emerytury z datą wsteczną

W wyniku pandemii koronawirusa dostęp do wielu urzędów był utrudniony. Wiele osób obawiając się o swoje zdrowie rezygnowała też z ich odwiedzenia. Wśród nich znalazły się osoby, które nie złożyły na czas wniosku o emeryturę, rentę czy inne tego typu świadczenie. Okazuje się jednak, że nie muszą się z tego powodu martwić i że nie otrzymają pieniędzy. Wystarczy jedynie, by złożyli stosowne dokumenty w sprawie świadczenia w ciągu 30 dni po ustaniu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19. Można też składać będzie wnioski o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

- Aby nabyć prawo lub otrzymać wypłatę świadczenia klient musi do składanego obecnie wniosku dołączyć oświadczenie, w którym wyrazi wolę, aby emerytura, renta czy świadczenie przedemerytalne bądź inne świadczenie długoterminowe zostało przyznane lub przeliczone z datą wsteczną. W tej sytuacji należy skorzystać z przygotowanego przez Zakład formularza. Jest to druku oświadczenia ERO – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Istotną informacją jest także to, że ustawa, która daje prawo do złożenie wniosku za okres wsteczny nie przewiduje możliwości wskazywania daty, od której osoba uprawniona mogłaby żądać ustalenia lub ponownego ustalenia wysokości świadczenia. - Wypełniając wniosek nie można wskazywać konkretnej daty, od której ma zostać przyznana lub przeliczona emerytura, bądź inne świadczenie. ZUS po dołączenie do wniosku oświadczenie przyzna lub przeliczy emeryturę od dnia powstania prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020r – wyjaśnia rzeczniczka.

18 września weszła w życie wazna ustawa w sprawie emerytur

18 września weszła w życie istotna ustawa, która rozwiązała problem czerwcowych emerytur. W związku z tym zastosowanie do nich mają dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu.. Istotne jest przede wszystkim to, że waloryzacje kwartalne, głównie te za I kwartach roku są korzystniejsze aniżeli roczna waloryzacja.

- Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu, czyli bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ustawa sprawia, że osoby, którym świadczenia emerytalne przysługują od czerwca mogą liczyć na przeliczenie ich bez składania wniosków, z uwzględnieniem ustawowych zmian - w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

950 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39