Chociaż ponad połowa wakacji już za nami, mnóstwo osób wciąż ma przed sobą letnie rodzinne wyjazdy. Weekendowe wypady, dłuższe podróże za granicę, a nawet atrakcje w pobliżu miejsca zamieszkania - niezależnie od tego, jak planujesz spędzać czas, warto odpowiednio się przygotować. Szczególną uwagę na kwestie bezpieczweństwa powinni zwrócic rodzice, których pociechy wyjeżdżają na zorganizowane obozy i kolonie. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wskazówki, z którymi warto się zapoznać, aby wypoczynek był udany i bezpieczny.
Wakacje nad wodą
Jeżeli planujesz spędzać czas nad wodą, wejdź na serwis kąpieliskowy: www.sk.gis.gov.pl aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu – dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik.
Podczas wypoczynku nad wodą:
- Upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli.
- Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką.
- Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
Przed wejściem do wody nie pij alkoholu. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
Urlop za granicą
Wybierasz się w dalszą podróż? Świetnie! Pamiętaj o tym, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat miejsca, gdzie planujesz się udać. Sprawdź, jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne w kraju do którego podróżujesz, które możesz znaleźć w zakładce Bezpieczne podróżowanie. Zakładkę znajdziesz na stronie internetowej www.gov.pl.
Planując podróż zagranicę sprawdź, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz, wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl lub w zakładkę na naszej stronie Szczepienia dla podróżujących. Na tych stronach znajdziesz też aktualny wykaz punktów szczepień przeciwko żółtej gorączce.
Na wypadek choroby lub urazów, które mogą wystąpić w trakcie podróży, warto mieć ze sobą apteczkę. Przed podróżą po Europie złóż wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl.
Przed wyjazdem warto również zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku ubezpieczeń związanych z letnim wypoczynkiem. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących.
Wypoczynek dziecka
Sezon na wakacyjne wyjazdy, kolonie i obozy, wciąż trwa. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
Wyjazd na kolonie to wspaniała przygoda. Zadbaj o to żeby wspomnienia były dobre już na samym starcie. Zgłoś autokar do kontroli stanu technicznego odpowiednim służbom i upewnij się, że kierowca jest całkowicie trzeźwy oraz że ma odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.
Gdy dziecko sygnalizuje problem związany ze stanem sanitarnym miejsca wypoczynku, skontaktuj się z Organizatorem wypoczynku, Kuratorium Oświaty lub Państwową Inspekcją Sanitarną.
Jeżeli Twoje dziecko przyjmuje na stałe leki, należy przekazać je wychowawcy wraz z informacją o dawkowaniu.
24@bialystokonline.pl