Walczmy o Białystok i Podlasie!

2005.03.01 00:00

Sprawa tyczy się przyszłości Białegostoku i Województwa Podlaskiego. O to, czy nasze miasto i województwo będzie mogło rozwijać się na podobnych zasadach jak inne województwa. Założenia w pracach nad aktualizacją Koncepcji Polityki Przestrzennego Zagospodarowania Kraju spowodują wyłączenie Białegostoku z listy potencjalnych obszarów metropolitalnych. Przyjęte kryteria dotyczące liczby mieszkańców, jaki ten ośrodek powinni zamieszkiwać, oraz szeregu powiązań wewnętrznych pomiędzy składającymi się na niego gminami i miastami w praktyce uniemożliwią Białemustokowi ubieganie się o status ośrodka metropolitalnego, a co za tym idzie, o zwiększone środki finansowe na rozwój Województwa Podlaskiego.

Przypomnijmy, że Białystok od lat uczestniczy w pracach Unii Metropolii Polskich, skupiających dwanaście najważniejszych miast w kraju. Udział naszego miasta w tej organizacji wynika zarówno z jego rangi, liczby ludności, potencjału gospodarczego i edukacyjnego, jak i ze znaczenia, jakie aglomeracja białostocka ma dla rozwoju całego regionu. W Białymstoku koncentruje się sieć komunikacyjna północno - wschodniej Polski, jest on też największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym w tym regionie.

Nie rozumiemy dlaczego tak traktuje "ścianę wschodnią" (bo podobny los czeka Lublin, Rzeszów i Olsztyn). Tyle mówi się o zacofaniu społeczno-gospodarczym naszych regionów. Te wszystkie deklaracje pomocy, wsparcia ni jak się mają do planowanych działań. Jak to się ma do polityki rozwoju regionalnego Unii Europejskiej, zakładającej zmniejszanie dysproporcji pomiędzy regionami? Już wcześniej rząd polski skrzywdził wschodnie województwa przyjmując niekorzystny dla nas algorytm podziału środków funduszy strukturalnych UE. Teraz mówimy NIE!

Zachęcamy mieszkańców Białegostoku i Podlasia o włączenie się w akcję wysyłania listów protestacyjnych w sprawie planowanych zmian. Napiszmy list do Ministerstwa Gospodarki i Pracy lub do samego ministra Jerzego Hausnera i zawalczmy o Nasze Miasto i Województwo.

www.mgip.gov.pl/Email/
Jerzy.Hausner@sejm.pl

Redakcja BiałystokOnline

1603 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39