1746 osób online

Ważna informacja dla podróżujących pociągami. Zbliża się zmiana rozkładu

2022.08.29 13:28
W najbliższą niedzielę (4.09) zmieni się rozkład pociągów Polregio. Warto o tym pamiętać, by uniknąć późniejszych problemów i nieporozumień.
Ważna informacja dla podróżujących pociągami. Zbliża się zmiana rozkładu
Fot: M. Witkowska

W niedzielę (4.09) zmieni się rozkład pociągów Polregio w woj. podlaskim. Komunikacja zastępcza będzie obowiązywała nie tylko na odcinku Białystok-Szepietowo, ale też na trasach: Białystok-Sokółka-Suwałki i Białystok – Mońki.

Zmiany na odcinku Białystok-Szepietowo

Trwa modernizacja linii kolejowej „Rail Baltica” na odcinku Białystok-Szepietowo. W związku z tym o kilka minut zmienią się rozkłady wszystkich pociągów, które kursują na tej trasie. Jeśli codzi o autobusy komunikacji zastępczej, to zmiany będą niewielkie - zmieni się odjazd autobusu z Szepietowa do Białegostoku z godz. 17:06 na godz. 16:36. Postoje, które zostały wprowadzone 25 lipca tego roku na wszystkich przystankach na odcinku Szepietowo – Łapy Osse w kursie z Białegostoku o godz. 14:59, od 4 września zostają wycofane. Powodem jest zmiana zakresu postojów handlowych pociągu spółki PKP Intercity „Dąbrowska”. Wciąż jednak na wszystkich przystankach będzie się zatrzymywał autobus odjeżdżający z Szepietowa o godz. 12:40.

Nie zmienią się miejsca postojów autobusów komunikacji zastępczej. Wszystkie przystanki pozostają w dotychczasowych lokalizacjach.

Komunikacja zastępcza na trasie Białystok-Suwałki

Od 5 września do 4 listopada tego roku na trasie Białystok-Suwałki będą prowadzone prace, które mają poprawić stan infrastruktury na tym odcinku. W związku z tym, będzie konieczność wstrzymania ruchu i wprowadzenia komunikacji miejskiej za następujące pociągi:

- relacji Białystok (odj. 5:39) – Suwałki (przyj. 8:02)
- relacji Białystok (odj. 8:56) – Suwałki (przyj. 11:01)
- relacji Suwałki (odj. 8:14) – Białystok (przyj. 10:25)
- relacji Suwałki (odj. 12:33) – Białystok (przyj. 14:44)

Prace będą przeprowadzane stopniowo i podzielone na etapy. Dlatego należy na bieżąco sprawdzać rozkład pociągów na tej trasie (oraz komunikacji zastępczej), ponieważ może się różnić w zależności od tego, na którym odcinku są prowadzone prace. Przykładowo pociąg do Suwałk odjeżdżający z Białegostoku o godz. 5:39, od 19 października do 5 listopada będzie odjeżdżał o godz. 5:00. A pociąg odjeżdżający w soboty i niedziele o godz. 8:56, w pozostałe dni będzie odjeżdżał z Białegostoku w innych godzinach: w dniach 5 – 9 września o godz. 9:01, w dniach 12 – 30 września o godz. 7:23, w dniach 3 – 18 października o godz. 7:57, w dniach 19 października – 2 listopada o godz. 9:50, a w dniach 3 i 4 listopada o godz. 9:57.

W związku z problemami dotyczącymi z dojazdem autobusy komunikacji zastępczej nie będą obsługiwały przystanków kolejowych: Czarny Blok, Wólka Ratowiecka, Machnacz, Geniusze, Balinka. Za niektóre przystanki kolejowe zostały wprowadzone przystanki zastępcze w następujących lokalizacjach:
- Wasilków – w kierunku Białegostoku: przystanek komunikacji miejskiej ul. Kupiecka (nr 772),
- Gliniszcze – przy przystanku PKS w miejscowości Sokolany,
- Racewo – przy przystanku PKS w miejscowości Racewo,
- Blizna – przy przystanku PKS w miejscowości Szczebra,
- Szczepki – przy przystanku PKS w miejscowości Szczepki,
- Płociczno koło Suwałk – przy przystanku PKS w miejscowości Płociczno-Południe (rondo).

Komunikacja zastępcza na trasie Białystok-Kuźnica Białystocka

Od 12 września tego roku ruszą prace torowe, których celem jest poprawienie stanu infrastruktury kolejowej na odcinku Białystok – Sokółka. Przyczyni się to do ograniczenia w kursowaniu pociągu relacji Białystok – Kuźnica Białostocka, odjeżdżającego z Białegostoku o godz. 13:30. Prace będą prowadzone w dni robocze i zostały podzielone na dwa etapy:
- od 12 do 21 września na odcinku Czarna Białostocka – Sokółka
- od 22 do 30 września na odcinku Białystok – Czarna Białostocka.

Wówczas będzie kursowała tam zastępcza komunikacja autobusowa. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu trudności z dojazdem, autobusy nie będą obsługiwały przystanków kolejowych: Czarny Blok, Wólka Ratowiecka, Machnacz, Geniusze.

Zamiast na przystanku kolejowym w Rozedrance, autobusy będą się zatrzymywały na przystanku PKS Janowszczyzna/Podkamionka, a w Wasilkowie na przystanku komunikacji miejskiej nr 946, ul. Kościuszki - w kierunku Kuźnicy Białostockiej.

W soboty i niedziele pociągi będą kursowały na całej trasie, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Warto sprawdzać rozkład prze każdą podróżą, ponieważ od 4 września do 5 listopada godzina odjazdu zmieni się aż czterokrotnie.

Komunikacja zastępcza na trasie Białystok-Mońki

Również na odcinku Białystok-Mońki będą prowadzone prace utrzymaniowo-naprawcze w dniach od 3 do 7 października.

Z tego powodu zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza za dwa pociągi POLREGIO relacji:
- Białystok (odj. 10:50) – Ełk (przyj. 12:24)
- Ełk (odj. 7:23) – Białystok (przyj. 8:56).
Z powodu trudności z dojazdem, autobusy komunikacji zastępczej nie będą obsługiwały przystanków kolejowych: Borsukówka i Zastocze.
Za pozostałe przystanki kolejowe zostały wprowadzone przystanki zastępcze w następujących lokalizacjach:
- Białystok Starosielce – przystanek BKM - Szkolna / Starosielce PKP (451)
- Białystok Bacieczki – kierunek Mońki: przystanek BKM - NSZ / KEN (338)
- Białystok Bacieczki – kierunek Białystok: przystanek BKM - NSZ / KEN (986)
- Fasty – kierunek Mońki: przystanek BKM - Fasty / Pętla (724)
- Fasty – kierunek Białystok: przystanek BKM - Fasty / Mleczarnia (721)
- Dobrzyniewo Duże – przystanek PKS - Dobrzyniewo Duże (DK 65)
- Knyszyn – przystanek PKS Rynek Zygmunta Augusta
- Czechowizna – przystanek PKS - Czechowizna (DK 65)
- Mońki – przystanek PKS przy dworcu kolejowym.

W autobusach komunikacji zastępczej oznakowanych logo POLREGIO, odbywa się na podstawie biletów kolejowych. Nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków.

Pozostałe zmiany w rozkładach jazdy

od 4 września zmiany rozkładu będą dotyczyły prawie wszystkich pociągów, które kursują na terenie Podlaskiego. Przykładowo na wniosek pasażerów odjazd pociągu relacji Bielsk Podlaski – Czeremcha został przesunięty z godz. 21:04 na godz. 18:35, na skomunikowanie z pociągiem relacji Białystok – Hajnówka, przyjeżdżającym do Bielska Podlaskiego o godz. 18:26. A pociąg z Białegostoku do Siedlec (w soboty i niedziele do Czeremchy), będzie odjeżdżał ponad 30 minut wcześniej, tj. o godz. 9:26, a nie jak dotychczas o godz. 10:00. Pozostałe pociągi odjadą kilka lub kilkanaście minut wcześniej bądź później.

Bilety okresowe Polregio ważne w wybranych pociągach Intercity

Jeśli chodzi o bilety okresowe Polregio (tygodniowe, miesięczne oraz kwartalne) to nadal będą honorowane w pociągach spółki PKP Intecity. Ma to ułatwić codzienne dojazdy na tej trasie. Szczególnie, że korzysta z niej wielu uczących się, studiujących i pracujących pasażerów. Osoby, które posiadają takie bilety będą mogły podróżować w 12 pociągach PKP Intercity:

1) IC Słowacki : Ełk – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (7:44) – Szepietowo (8:31); codziennie; zatrzymuje się na przystankach: Łapy, Racibory, Jabłoń Kościelna;

2) IC Podlasiak : Suwałki – Świnoujście
odcinek honorowania: Białystok (9:11) – Szepietowo (10:00); codziennie; zatrzymuje się na przystankach: Łapy, Łapy Osse, Jabłoń Kościelna;

3) IC Nałkowska : Białystok – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (13:24) – Szepietowo (14:22); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;

4) IC Dąbrowska : Białystok – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (15:39) – Szepietowo (16:44); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Białystok Wiadukt i Klepacze;

5) TLK Hańcza : Suwałki – Kraków Główny odcinek honorowania: Białystok (17:26) – Szepietowo (18:17) codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;

6) IC Narew : Białystok – Łódź Widzew Widzew
odcinek honorowania: Białystok (19:48) – Szepietowo (20:42); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Baciuty oraz na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Łapy i Szepietowo;

7) TLK Hańcza : Kraków Główny – Suwałki
odcinek honorowania: Szepietowo (9:46) – Białystok (10:36); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;

8) IC Dąbrowska : Wrocław Gł. – Białystok odcinek honorowania: Szepietowo (11:23) – Białystok (12:29); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Klepacze i Białystok Wiadukt;

9) IC Nałkowska : Wrocław Główny – Białystok
odcinek honorowania: Szepietowo (13:53) – Białystok (14:44); codziennie; zatrzymuje się na przystankach: Jabłoń Kościelna, Racibory, Łapy;

10) IC Pilecki : Racibórz – Białystok
odcinek honorowania: Szepietowo (15:40) – Białystok (16:45); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy;

11) IC Podlasiak : Świnoujście – Suwałki
odcinek honorowania: Szepietowo (18:05) – Białystok (18:51); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;

12) IC Słowacki : Wrocław Główny – Ełk odcinek honorowania: Szepietowo (19:42) – Białystok (20:42); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy.

Należy jednak pamiętać, że w elektrycznych zespołach trakcyjnych PKP Intercity (czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Dar) obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc. Dlatego pasażerowie, którzy mają bilety okresowe Polregio muszą też mieć bilet dodatkowy (który jest nieodpłatny) ze wskazaniem miejsca siedzącego, jeśli nie będą go posiadać – zostaną potraktowani jak osoba, która podróżuje bez biletu. Nieodpłatne miejscówki są dostępne w kasie biletowej, w Serwisie e-IC oraz u konduktora w pociągu. Jeżeli na stacji jest czynna kasa biletowa, przy odbiorze miejscówki u konduktora zostanie pobrana opłata pokładowa w wysokości 20 zł.

W przypadku pociągów TLK lub IC zestawionych ze składów wagonowych nie trzeba mieć dodatkowego biletu. Warto pamiętać, że takie pociągi są oznaczone w rozkładzie literą "R".
W związku ze zmianami warto przed podróżą zapoznać się z rozkładem jazdy, który znajdziemy na wszystkich stacjach, przystankach oraz na stronach internetowych polregio.pl i portalpasazera.pl. Informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych oraz pod numerem całodobowej infolinii POLREGIO 703 20 20 20.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2022 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
zamknij X
TA STRONA UŻYWA COOKIES. Dowiedz się więcej o celu ich używania i polityce cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.