Ważne terminy w ZUS. O czym trzeba pamiętać?

2023.01.31 10:06
Do 31 stycznia przedsiębiorcy mają czas, by zgłosić się do małego ZUS plus, niektórzy mają też obowiązek dostarczenia druk ZUS IWA za 2022 rok. O czym jeszcze muszą pamiętać?
Ważne terminy w ZUS. O czym trzeba pamiętać?
Fot: ZUS

We wtorek (31.01) mija termin do zgłoszenia się do małego ZUS plus. Wszystkie osoby, które korzystały z ulgi w zeszłym roku i wciąż spełniają warunki - nie muszą tego robić po raz kolejny. Część płatników musi do końca tego miesiąca przekazać druk ZUS IWA za 2022 rok, czyli informację potrzebną do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

- Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie zgłosili się do małego ZUS plus, a spełniają warunki i chcą w tym roku płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. Dodatkowo każdy z przedsiębiorców korzystających w styczniu z małego ZUS-u plus musi do 20 lutego złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe – przypomina Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskiego.

Przedsiębiorca może korzystać z małego ZUS plus przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Osoby, które już wykorzystały cały ten okres, muszą pamiętać, by się wyrejestrować i zgłosić się do tzw. dużego ZUS-u.

Do końca stycznia informację ZUS IWA za 2022 r.muszą złożyć płatnicy, który od stycznia do grudnia 2022 co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe i zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych oraz 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON. Informacje zawarte na tym formularz są potrzebne do wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1010 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39