Wicewojewoda odpowiada na banery. Wymienia ile funduszy Białystok dostał od rządu

2021.07.08 16:57
W czwartek (8.07) wicewojewoda podlaski wraz z Forum Młodych PiS przedstawili plansze z wymienionymi inwestycjami zrealizowanymi przez miasto Białystok z rządowych pieniędzy. Jest to odpowiedź na banery przy szkołach informujące, o braku dofinansowań na nie.
Wicewojewoda odpowiada na banery. Wymienia ile funduszy Białystok dostał od rządu
Fot: Malwina Witkowska

Miasto korzysta z rządowych pieniędzy

Tomasz Madras wicewojewoda podlaski podsumował różnego rodzaju dotacje, które miasto Białystok otrzymało jako wsparcie z funduszy krajowych.

- Powodem tego jest pojawienie się w ostatnim czasie informacji, że białostoczanie nie mogą liczyć na rząd, że rzekomo rząd nie chce wspierać mieszkańców. To oczywiście nie jest prawdą. Dlatego chcemy dlatego podać, jakie konkretne działania są podejmowane i każdy będzie mógł to ocenić - mówi wicewojewoda.

Wszystko to z powodu widniejących w przestrzeni publicznej banerów, na których znajdują się napisy "Rząd PiS-u nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły. 0 zł dla białostoczan". Zdaniem prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, banery miały za zadanie poinformować mieszkańców o braku dofinansowań na remonty konkretnych placówek.

- Spotkałem się z takim zarzutem ze strony Urzędu Miasta, że krytykujemy te transparenty, które prezydent powiesił na obiektach szkolnych, gdy tymczasem na żłobkach znajdują się informacje o tym, że uzyskały dotacje na powstanie. Warto uściślić, że na obu żłobkach znajdują się tablice informacje, że zostały dofinansowane, natomiast przy ul. Oriona ta tablica jest dużo mniejsza od czerwonej tablicy z informacją, że jest to żłobek samorządowy - skarży się Tomasz Madras.

Oburza się, że transparenty przy szkołach są znacznie większe niż tabliczki z informacją o dofinansowanych żłobkach.

Konkretne inwestycje

Białystok na przestrzeni lat mógł liczyć na wiele dotacji. Jakich konkretnie?

- Zacząć trzeba od tego, że mówienie o rządowych środkach w budżetach samorządów to bardzo trudny temat, dlatego że jest tutaj wiele rozmaitych form finansowania. Słynny jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego miasto otrzymało w 2020 r. około 39,5 mln zł, a to znacznie więcej niż m.in. Łomża i Suwałki razem wzięte - stwierdza Tomasz Madras.

Ponadto miasto otrzymało:
- 36 mln zł na dofinansowanie budowy Węzła Porosły;
- 1 mln zł na dofinansowanie budowy ul. Klepackiej;
- 1,7 mln zł na dofinansowanie budowy skrzyżowania ul. Filipowicza z ul. Ciołkowskiego.

Z dotacji rządowej Białystok otrzymał też 3,8 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy XI LO w Białymstoku. Wicewojewoda podkreślił, że kluczowe są także środki z programu Maluch+.

- Z tego programu w ostatnich latach zostały zbudowane dwa żłobki, jeden przy ul. Oriona, a drugi przy ul. Mościckiego. Pierwszy otrzymał 3,4 mln zł w 2018 r., a drugi z dofinansowania dostał 3,8 mln zł w roku 2020 - informuje.

Mieszkania komunalne

- 32 mln zł wyniosła dotacja, którą miasto otrzymało ze specjalnego funduszu, który obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego. To są środki, które nie trafiły bezpośrednio z budżetu państwa, ale są one przekazywane w ramach programu, którego inicjatorem jest rząd - przekazuje wicewojewoda.

Z tych pieniędzy powstaną mieszkania komunalne. Więcej na ten temat: Będzie więcej mieszkań komunalnych.

- To są środki, które odciążają budżet miasta Białegostoku - uważa. - Czy Białystok mógłby uzyskiwać więcej? Jako białostoczanin uważam, że zawsze i rozumiem, że każdy samorządowiec może powiedzieć "chcemy więcej" - dodaje.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1021 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39