Więcej stolików na Rynku Kościuszki? O to apelują do prezydenta radni z Polski 2050

2021.05.20 17:22
W czwartek (20.05) radni miejscy z Polski 2050 złożyli interpelację do prezydenta miasta. Chcą by rozszerzył strefę gastronomiczną na Rynku Kościuszki, tak by było więcej stolików a pomiędzy nimi - większa odległość.
Więcej stolików na Rynku Kościuszki? O to apelują do prezydenta radni z Polski 2050
Fot: Malwina Witkowska
Tomasz Kalinowski i Maciej Biernacki

Czy prezydent przychyli się do interpelacji radnych?

Tomasz Kalinowski oraz Maciej Biernacki radni miejscy z Polski 2050 złożyli interpelację do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o przeanalizowanie możliwości rozszerzenia strefy ogródków gastronomicznych w Białymstoku.

- Jak pokazują ostatnie dni, spędzanie czasu w centrum naszego miasta cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno białostoczan, jak i osób spoza miasta - tłumaczy radny Tomasz Kalinowski.

"By zapewnić naszym mieszkańcom możliwość bezpiecznego korzystania z lokalnej oferty gastronomicznej i przeciwdziałać niepotrzebnemu tłoczeniu się ludzi, wnioskujemy o umożliwienie zwiększenia ilości stolików w restauracjach. Działanie to z całą pewnością przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, a także umożliwi przyciągnięcie nowych klientów do lokalnych przedsiębiorców" - piszą radni w interpelacji.

- Mogłyby one powstać w strefie przed ratuszem. Mamy także świadomość, że tu pewien odcinek powinien zostać pozostawiony wolny, tak żeby karetka czy inne służby mogły w każdym momencie dojechać. Ale przestrzeni jest tutaj taki ogrom, że nie ma problemu z wygospodarowaniem tej przestrzeni. Ostatnio tłumy szturmują Białystok, bo ludzie są zmęczeni pandemią, ludzie są zmęczeni siedzeniem w domu i chcą wypoczywać w naszym centrum. W tym momencie mamy obowiązek by im to umożliwić - uważa Maciej Biernacki.

Pomoc przedsiębiorcom oraz kwestia bezpieczeństwa

Rozwiązanie zaproponowane przez radnych mogłoby z jednej strony pomóc przedsiębiorcom, pozwalając im na stworzenie nowych miejsc pracy.

- Pięć stolików stanowi nowe miejsce pracy dla kelnera. A trzech czy czterech kelnerów to nowe miejsce pracy dla jakiegoś kucharza czy osoby obsługującej kuchnię. To wszystko może w jakiś sposób wzmocnić naszą lokalną gospodarkę - podkreśla Biernacki.

Dodaje, że osoby spacerujące po centrum miasta to także potencjalni klienci.

- Ludzie często przyjeżdżają do Białegostoku do fryzjera, kosmetyczki, na jakieś zakupy, a potem będą chcieli coś zjeść. Dlatego musimy tworzyć ten klimat miasta. W tej chwili mamy potencjalnie ogromną rzeszę klientów którzy chcą w naszym mieście zostawić swoje pieniądze. To jest ważne by móc dać im tą możliwość - mówi.

Według nich, drugą kwestią jest bezpieczeństwo oraz reżim sanitarny.

- W miniony weekend tych ludzi było tak dużo, że zachowanie bezpiecznych odległości było mocno dyskusyjne. Poszerzenie strefy gastronomiczne i danie większej przestrzeni tym ludziom z całą pewnością poprawi bezpieczeństwo i obniży możliwość transmisji wirusa. Stąd też wnioskujemy do prezydenta, bo to jest w jego gestii. By wyszedł naprzeciwko oczekiwaniom i przedsiębiorców i mieszkańców Białegostoku. By pozwolił temu biznesowi się rozwijać, pozwolił mieszkańcom uczestniczyć w bezpieczniejszym stopniu w życiu naszego miasta - podsumował radny.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1432 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39