Większość z nas nie oszczędza podczas wakacyjnych wojaży. Ile na nie wydamy w tym roku?

2021.07.26 08:06
Sezon urlopowy w pełni. Ile Polacy planują przeznaczyć w tym roku na wakacje?
Większość z nas nie oszczędza podczas wakacyjnych wojaży. Ile na nie wydamy w tym roku?
Fot: pixabay.com

Po pandemii jesteśmy szczególnie stęsknieni za wyjazdami. Dlatego w tym roku nie specjalnie oszczędzamy na wakacjach. Jak wynika z badania "Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2021", najwięcej wydajemy na zakwaterowanie – około 38% i jedzenie – 22%. Raczej nie oszczędzamy też na różnego rodzaju atrakcjach.

Większość nie oszczędza podczas urlopu

W sumie wydamy średnio 1500 zł na osobę – tyle planuje na letni wypoczynek przeznaczyć aż 41% badanych. Większy budżet na wakacje – 2000 zł na osobę ma 26% Polaków, a 12% ankietowanych chce wydać na urlop aż 3000 zł na osobę.

- Nadal jest zauważalna różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej. Polacy przeznaczają jednak coraz większe budżety na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego i rekreację. Podczas letniego urlopu są skłonni wydać więcej na oryginalne i ciekawe rozrywki, jak na przykład flyboard czy wakeboarding – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń, na zlecenie którego przeprowadzono badanie.

38% z nas planuje odpoczywać podczas urlopu od 8 do 14 dni, nieco mniej, bo 26% na błogie lenistwo przeznacza tydzień. Z kolei 19% badanych ma zamiar wziąć urlop powyżej 2 tygodni. 9% osób nie ma w planach dłuższego odpoczynku i cieszyć się wakacjami zamierza jedynie weekendami.

Czasy epidemii koronawirusa sprawiły, że nieco mniej osób niż zazwyczaj zdecyduje się na zagraniczny wyjazd. Wiąże się to nie tylko z niepewną sytuacją, ale i koniecznością wykonywania testów na obecność COVID-19. 43% uczestników badania stwierdziło więc, że w tym roku na pewno spędzi urlop tylko w kraju, znacznie mniej, bo 16% ma zamiar pojechać gdzieś dalej, o ile będzie tylko taka możliwość.

Dlaczego urlop jest taki ważny?

Im lepiej wypoczywamy podczas urlopu, tym nasza praca jest później efektywniejsza. Co ciekawe, tylko połowa z nas potrafi w trakcie wakacji całkowicie odciąć się od służbowych obowiązków. Aż 33% badanych stwierdziła, że zdarza się, że mimo urlopu trochę pracują zdalnie i są w stałym kontakcie z firmą.

Co ciekawe, wielu Polaków, bo aż 80% zapytanych, ma zamiar w tym roku wesprzeć branżę turystyczną. Dotyczy to nie tylko wynajmu kwater, ale i stołowania się w restauracjach, które przez wiele miesięcy podczas pandemii musiały pozostać zamknięte. Dla 22% badanych wsparcie krajowej turystyki wiąże się z wyborem Polski jako głównego miejsca wypoczynku w tym roku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1452 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39