Wielka Sobota – czas wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa

2019.04.20 08:10
Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Jest to czas wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa.
Wielka Sobota – czas wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa
Fot: pixabay.com

Czas wyciszenia i oczekiwania

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, kiedy warto się wyciszyć i oczekiwać na Zmartwychwstanie Pańskie. Tego dnia święci się również pokarmy.

W Kościele rzymskokatolickim w Wielką Sobotę wierni w świątyniach adorują najświętszy sakrament. Zgodnie z tradycją przy Grobie Pańskim czuwają też harcerze, strażacy czy ministranci.

W tym czasie, wspominając spoczynek Jezusa Chrystusa w grobie, nie ma sprawowanych liturgii. Warto dodać, że jest to także jedyny dzień, gdy nie ma sakramentu Eucharystii. Komunię świętą można zanosić tylko i wyłącznie umierającym jako wiatyk ("zapasy na drogę").

W Wielką Sobotę wierni przynoszą także pokarmy do poświęcenia, które później będą spożywać podczas niedzielnego śniadania. W koszyczku wielkanocnym muszą się znaleźć: chleb, jaja, mięso, chrzan, sól i baranek.

Jak zawsze pokarmy będą święcone na Rynku Kościuszki o godz. 12.00 oraz na stadionie miejskim o godz. 13.00 (więcej:Ze święconką nie tylko do Kościoła. Gdzie i kiedy publiczne święcenie pokarmów?.

Śniadanie dla samotnych i ubogich

W niedzielę (21.04) organizowane jest także śniadanie wielkanocne dla osób samotnych i ubogich. Odbędzie się ono po rezurekcjach w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej 3. Przyjść może każdy. Wszyscy otrzymają też żywność do domu – nie trzeba brać żadnych pojemników czy słoików. Dla każdego uczestnika będzie przygotowana taka sama paczka żywnościowa.

- Zapraszamy wszystkich. To jest taki dzień, kiedy powinniśmy być razem, tworzyć wspólnotę. Najlepiej, by była to wspólnota rodzinna, ale z różnych okoliczności niektórym z nas tak w życiu może się zdarzyć, że tej rodziny może zabraknąć. Ci, którzy przyjdą na te śniadanie – i organizatorzy, wolontariusze, i goście - stworzą tę wielką rodzinę. Pragniemy, by to, co doświadczaliśmy do tej pory, ta serdeczność, to ciepło, życzliwość, braterstwo przy stole, przy wspólnym świętowaniu, modlitwie było również obecne i tym razem - mówi ks. Adam Kozikowski z Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1204 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39