Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy? Jest szansa

2019.03.14 07:18
W grudniu ubiegłego roku pojawił się projekt ustawy, który dodaje Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia do dni wolnych od pracy. Czy możliwe, że już w kwietniu zyskamy dodatkowe wolne?
Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy? Jest szansa
Fot: pixabay.com

Czy będą dodatkowe dni wolne?

5 grudnia 2018 r. został zgłoszony projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy. Chodzi o dodanie dwóch dni: Wielkiego Piątku i 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysłodawcy oczekiwali, że zmiany wejdą w życie na początku tego roku. Póki co tak się nie stało. Czy jest więc szansa, że 19 kwietnia (wtedy wypada Wielki Piątek) nie będziemy musieli pojawiać się w pracy?

Wiadomo, że 28 grudnia ubiegłego roku Sąd Najwyższy nie zgłosił żadnych uwag odnośnie projektu. Jeśli chodzi o Głównego Inspektora Pracy, to w piśmie z 10 stycznia tego roku podkreślił, iż chcąc wprowadzić kolejne dni wolne od pracy, należy także dokonać zmian w ustawie z 10.01.2018 o ograniczaniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Pojawia się tam m.in. zapis, iż w wigilię handel odbywa się do godz. 14.00 (z wyjątkiem niektórych przypadków).

Z kolei Business Centre Club 12 stycznia wydał opinię, w której mówi o tym, że kolejne wolne dni od pracy są szkodliwe i nieprzemyślane. Jego zdaniem będą one działały na niekorzyść – pracowników, konkurentów, przedsiębiorców oraz całej krajowej gospodarki. BCC domaga się nawet zaprzestania prowadzenia prac legislacyjnych nad tym projektem.

Co twierdzą pomysłodawcy projektu?

Pomysłodawcy zmian uzasadniają je tym, że nowe dni wolne przypadałyby tuż przed obchodami bardzo ważnych świąt katolickich – Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Wielki Piątek jest dniem, gdy sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, wówczas wspomina się osadzenie, mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa. W wielu miastach organizowane są wówczas drogi krzyżowe. Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem zmian ma być również fakt, iż wtedy wolne mają mieszkańcy 15 państw krajów Unii Europejskiej - Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi. Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Estończycy, Finowie, Cypryjczycy oraz Duńczycy,

Z kolei wigilia to czas spotkania się w rodzinnym gronie i oczekiwania na przyjście na świat Jezusa. W tym dniu do pracy nie chodzą mieszkańcy: Cypru. Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Irlandii, Słowacji, Łotwy oraz Węgier.

Obecnie Polakom przysługują następujące dni ustawowo wolne od pracy:

1 stycznia - Nowy Rok,
6 stycznia - Święto Trzech Króli,
Pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
Drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja - Święto Państwowe,
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
pierwszy dzień Zielonych Świątek,
dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada - Wszystkich Świętych,
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Obecnie wciąż nie wiadomo, czy w projekt zostanie przyjęty. Jest jednak szansa, że w tym roku w Wielki Piątek zostaniemy w domach.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1119 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39