Wokół synagogi - wystawa w Tykocinie

2020.06.09 07:49
Do 20 sierpnia w Wielkiej Synagodze w Tykocinie można oglądać wystawę "Wokół synagogi".
Wokół synagogi - wystawa w Tykocinie
Fot: Muzeum Podlaskie
"Kapsuła czasu" Grzegorza Radziewicza

W babińcach Synagogi zostały wyeksponowane 24 obrazy z kolekcji Muzeum w Tykocinie ilustrujące zarówno historyczny świat sztetl, jak i współczesną rzeczywistość przestrzeni synagogalnej i jej zabytkowego otoczenia.

Prezentowane są dzieła artystów: Józefa Charytona, Tadeusza Bołoza, Artura Chacieja i Grzegorza Radziewicza.

Józef Charyton w swoich pracach przedstawiał portrety rabinów, kupców, rzemieślników, młodych uczniów chederów i jeszybotów oraz starych brodatych mędrców. Niektórych znał osobiście, innych zapamiętał w scenerii rynku, ulicy, podczas pracy. Perfekcyjny warsztat pozwalał mu dość swobodnie poruszać się wśród wielu technik malarskich.

Tadeusz Bołoz w czasie pleneru malarskiego namalował cykl obrazów ukazujących akt modlitewny w przestrzeni synagogi tykocińskiej.

Z kolei Artur Chociej nonszalancką kreską na niedużych formatach papieru przywraca zapomniane domy, podwórka, uliczki. Ostatnio dostrzegł też urok kameralnego Tykocina i zobaczył to wszystko okiem spostrzegawczego i wrażliwego dziecka, a jednocześnie z życiowym i warsztatowym doświadczeniem artysty i człowieka dojrzałego. Patrząc na te kameralne prace ma się wrażenie, ze ktoś z góry towarzyszy artyście i dyskretnie się wzrusza.

Wreszcie Grzegorz Radziewicz. Jego obraz "Kapsuła czasu" powstał w czasie generalnego remontu synagogi w Tykocinie w 2018 r., obrazuje nakładanie na fasadę synagogi nowej kolorystyki, a na drugim planie retrospektywę układu przestrzennego ulicy Złotej.

Zobacz też: Wystawa "Wokół synagogi"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1093 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39