Wsparcie prawne i poradnictwo obywatelskie. Doradcy pomogą za darmo

2018.07.31 11:01
Każdy, kogo nie stać na prawnika, będzie mógł skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.
Wsparcie prawne i poradnictwo obywatelskie. Doradcy pomogą za darmo
Fot: pixabay.com

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw.

Najważniejsze założenia i cele nowej regulacji to uruchomienie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz usprawnienie funkcjonowania punktów, w których obecnie udzielana jest darmowa pomoc prawna.

Poradnictwem obywatelskim zajmą się profesjonalni doradcy, którzy pomogą potrzebującym osobom rozwiązać problemy związane między innymi z zadłużeniem i sprawami mieszkaniowymi (kredyty, umowy bankowe). Poza tym ustawa wprowadza także nieodpłatną mediację, czyli rozwiązywanie sporów w sposób pozasądowy. Ma być to przydatne w przypadku konfliktów rodzinnych. Więcej będzie też działań edukacyjnych. Zajmą się nimi organizacje pozarządowe.

- Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność. Od dnia wejścia ustawy w życie, 1 stycznia 2019 r., uprawnionym do otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej będzie każdy, kto nie będzie w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze oraz złoży stosowne oświadczenie. To jest najistotniejsza zmiana. Pomoc będzie udzielona każdemu, kto jej potrzebuje – wskazywał po podpisaniu dokumentów prezydent Andrzej Duda.

Nowe rozwiązania zostały przygotowane w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Koszty, które wygenerują, pokryją środki publiczne.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy
Puszysta i Szczupła Pani
Puszysta i Szczupła Paniul. Legionowa 30 lok. 2 (CH Sienny Rynek)
15-281 Białystok
www.dana.bialystok.pl

Więcej informacji
1443 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39