Wśród królów puszczy. W Supraślu powstaje wieża widokowa

2021.07.28 12:01
Na Kopnej Górze powstanie 7-metrowa wieża widokowa. Będzie to kolejna realizowana inwestycja, tuż przy budowie zagrody dla żubrów. Pierwsze osobniki zostaną wpuszczone pod koniec roku 2022.
Wśród królów puszczy. W Supraślu powstaje wieża widokowa
Fot: UM Supraśl

Będzie wieża widokowa

Ruszyła budowa 7 metrowej wieży widokowej na terenie zagrody żubrów na Kopnej Górze w Nadleśnictwie Supraśl.

- Na końcowym etapie jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę nowoczesnego paśnika, instalacji elektrycznych oraz sanitarnych. Trwa już budowa solidnego, betonowego fundamentu, na którym stanie drewniana wieża widokowa - przekazuje Adam Białous z Urzędu Miejskiego w Supraślu.

Do wieży zostanie przyłączona stalowa konstrukcja – szyb windy dla osób z niepełnosprawnościami, aby i one mogły cieszyć się widokiem żubrów oraz rozległej Puszczy. Docelowo na terenie zagrody mają stać dwie wieże.

- W przyszłości zostanie postawiona jeszcze jedna wieża. Tak, aby z dwóch wież, móc oglądać całą zagrodę i otaczający ją las - tłumaczy Krzysztof Łaziuk, leśnik z Nadleśnictwa Supraśl.

Ścieżki i kładki

Wieża oraz kolejne odcinki ciągów pieszych mają być gotowe do października tego roku. Ponadto do końca października mają również powstać kolejne odcinki ciągów pieszych, z których zwiedzający będą podziwiać żubry.

- Ścieżki, kiedy powstaną w całym przebiegu, będą tworzyć dużą i małą pętlę. Przemieszczając się nimi, będzie można przechodzić, w kilku miejscach, przez kładki, pod którymi zaprojektowano wykopane w ziemi tunele dla żubrów. Tak więc zwiedzający będą mogli oglądać królów puszczy, jakby z lotu ptaka. Wprawdzie lot to nie wysoki, ale widok bardzo atrakcyjny. Na jednym z ciągów pieszych jest już wykonane pierwsze przejście dla żubrów pod kładką. Część 20 hektarowej zagrody zatopiona jest w Puszczy Knyszyńskiej, część zbudowano na niezalesionym terenie dawnej składnicy drewna kolei wąskotorowej - informuje supraski magistrat.

Aktualnie trwa początkowy etap prac nad uruchomieniem około 25-kilometrowego odcinka zabytkowego torowiska trasy Czarna Białostocka – Kopna Góra.

Jak idzie budowa?

Budowę zagrody dla żubrów koło Sokołdy rozpoczęto w roku 2019. Do tej pory udało się stalowym płotem wewnętrznym ogrodzić 20 hektarów zagrody. Natomiast pierwsze osobniki zostaną wpuszczone pod koniec roku 2022.

- Powstanie jeszcze ogrodzenie zewnętrzne. Podczas pierwszego etapu budowy poprowadzono też część ciągów pieszych. Wybudowano również duży, drewniany obiekt, który jest magazynem na siano i inną karmę dla żubrów. Zrealizowaną już drewnianą konstrukcją zagrody jest również stodoła z dobudowaną do niej obszerną wiatą, pod którą będą stały maszyny potrzebne do obsługi całego obiektu - dodaje Adam Białous.

Odtworzony po I wojnie światowej z kilkunastu pozostałych przy życiu osobników gatunek jest mało odporny na różnego typu zagrożenia. Dlatego tworzenie niewielkich, odrębnych populacji żyjących w zamkniętych ośrodkach może mieć duże znaczenie np. w przypadku wybuchu epidemii w stadach żyjących na wolności. Obecnie w Polsce populacja żubrów wynosi 2,3 tys. Niedawno małe żubry pojawiły się w Białowieskim Parku Narodowym. Więcej: Konkurs – wybierz imię dla małego żubra z Puszczy Białowieskiej.

Budowa całej zagrody żubrów ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Środki pozyskiwane są m.in. ze środków unijnych, z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych oraz rządowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Zagroda powstaje w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1154 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39