Wszywka alkoholowa Warszawa – czy może nie zadziałać?

2021.12.06 13:26
Osoby uzależnione od alkoholu szukające pomocy bardzo często gubią się w ilości metod leczenia. Jakie działania powinny podjąć?
Wszywka alkoholowa Warszawa – czy może nie zadziałać?
Fot: Materiały prasowe

Leczenie alkoholizmu to długi i trudny proces, trwający tak naprawdę do końca życia. Na szczęście chorobę alkoholową można skutecznie zaleczyć, ciesząc się trwałą abstynencją. Sprawdzonym działaniem jest wszywka alkoholowa Warszawa.

Co to jest wszywka alkoholowa Warszawa?

Wszywka alkoholowa Esperal Warszawa jest lekiem, który wprowadza się w leczeniu alkoholizmu. Polega na zaszyciu odpowiedniej dawki preparatu pod skórą pacjenta. Wszywki określane są mianem farmakologicznej terapii awersyjnej. Kiedy Esperal znajduje się w ciele - zaczyna się wchłaniać, a substancja aktywna disulfiram uwalnia się do krwioobiegu - wraz z nim trafia do wątroby, gdzie wywołuje szereg zmian.

W momencie uwalniania się disulfiramu, praca wątroby zostaje zaburzona. Wątroba wytwarza enzym o nazwie dehydrogenaza aldehydowa, która odpowiada za proces trawienia substancji alkoholowych. Zdrowa osoba, która spożywa alkohol, znajdujący się w napoju etanol za pomocą wspomnianego enzymu przekształca go w trujący aldehyd octowy, będący głównym produktem metabolitu alkoholu, a następnie aldehyd dalej zostaje poddany procesom trawiennym, czego efektem jest niegroźny kwas octowy, kolejno wydalany z organizmu. Esperal zaburza ten proces, doprowadzając do kumulowania toksyn w ciele człowieka.

Jakie są konsekwencje picia alkoholu podczas stosowania wszywki?

Nagromadzony aldehyd octowy odpowiada za zatrucie alkoholowe. Reakcja disulfiramowa, która jest główną konsekwencją łączenia etanolu z disulfiramem, różni się od niego natężeniem objawów (są one bardziej odczuwalne). "Zwykły" kac najczęściej mija szybko, a zatrucie podczas leczenia wszywką, może trwać nawet kilkanaście godzin. Co ważne, pierwsze symptomy reakcji disulfiramowej pojawiają się już po kilku minutach od pierwszego łyku alkoholu.

W jaki sposób powstaje awersja do alkoholu wywołana działaniem wszywki?

Awersję i unikanie alkoholu w przypadku leczenia Esperalem osiąga się poprzez znajomość scenariusza zdarzeń, jaki niewątpliwie wystąpi po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu. Konsekwencje są następujące:
- Wymioty, nudności, biegunka,
- Ból: mięśni, w klatce piersiowej, pulsujący ból głowy,
- Brak apetytu,
- Nadwrażliwość na bodźce,
- Drgawki i drżenia,
- Duszności i problemy z oddychaniem,
- Gwałtowne zmiany ciśnienia,
- Kołatanie serca,
- Rozszerzanie naczyń krwionośnych,
- Zaczerwienienie skóry twarzy,
- Szumy uszne,
- Przemijająca impotencja,
- Problemy z koncentracją,
- Zaburzony sen,
- Wzmożone pragnienie,
- Nadmierne wydzielanie potu,
- Stany lękowe, strach.

Znane są przypadki trwałych uszczerbków na zdrowiu - w ramach uszkodzenia narządów wewnętrznych, może pojawić się zawał, a nawet zgon.

Czy wszywka alkoholowa Warszawa jest bezpieczna?

To zależy od pacjenta. Jeżeli będzie przestrzegał zaleceń lekarza, z pewnością nie pogorszy się jego stan zdrowia. Na co dzień Esperal jest obojętny dla organizmu, a samej wszywki nie czuć pod skórą, ani nie widać. Należy jednak wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet.

Szczególną ostrożność należy mieć w kontaktach z lekami, kosmetykami, chemikaliami, a także produktami spożywczymi. Część z nich może zawierać alkohol, a tym samym, po kontakcie z danym produktem pojawi się reakcja disulfiramowa. Nie będzie ona tak silna jak w przypadku picia alkoholu, jednak może być nieprzyjemna. Przykładowe produkty z alkoholem w składzie:

- Leki – syropy na kaszel, niektóre antybiotyki (np. chloramfenikol), leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol), nifuroksazyd, metronidazol, furazydyna,
- Kosmetyki – dezodoranty, antyperspiranty, woda kolońska, pianki do golenia, płyn do higieny jamy ustnej,
- Chemikalia – rozpuszczalniki,
- Produkty spożywcze – ocet, wypieki i produkty cukiernicze nasączane alkoholem, sosy na bazie alkoholu.
- Wszywki nie można podać w kilku przypadkach. Jeżeli pacjent zatai informacje odnośnie swojego stanu zdrowia, wszywka może pogłębić już istniejące problemy. Dodatkowo może to skutkować źle dobraną dawką leku. Zbyt słaba nie będzie skuteczna, za mocna wywoła zbyt silną reakcję disulfiramową, realnie zagrażającą zdrowiu i życiu.

Czy Esperal Warszawa działa zawsze?

W normalnych warunkach tak. Czas ten waha się od 8 do 12 miesięcy w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Jednak nie zawsze Esperal jest tak skuteczny, jak mógłby być. Dzieje się tak, kiedy dana osoba posiada swojego rodzaju oporność na działanie disulfiramu. W takim przypadku wszywka jest nieskuteczna.

Inną sytuacją jest powstała torbiel (cysta) wokół leku. Jest to efekt mechanizmu obronnego organizmu, który wszywkę potraktował jako ciało obce. Zdarza się, że organizm próbuje odrzucić wszywkę, czego efektem jest obrzęk, zaczerwienienie, wyciek surowicy, a także swędzenie i ból miejsca zaszycia. We wszystkich takich sytuacjach niezbędna jest pomoc medyczna.

Implantacja wszywki alkoholowej

Podanie Esperalu odbywa się w ramach półgodzinnego, bezpiecznego, bezbolesnego i mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego pod opieką wykwalifikowanego lekarza chirurga.
Lekarz sprawdza ogólny stan zdrowia pacjenta i jego kondycję psychiczną, zapoznaje się z historią uzależnienia, sprawdza trzeźwość. Diagnozuje też ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, którymi są:

- Nadwrażliwość na disulfiram,
- Nietrzeźwość,
- Brak zgody na zabieg,
- Niepełnoletność,
- Ciążą i karmienie piersią,
- Niektóre choroby przewlekłe, w tym schorzenia psychiczne.

Po podaniu znieczulenia miejscowego lekarz nacina skórę i preparuje głęboki tunel prowadzący pod powięź, gdzie umieszcza się tabletki. Rana jest zaszywana i zabezpieczana opatrunkiem. Na koniec podaje się antybiotyk. Jeszcze tego samego dnia można wrócić do swoich aktywności.

Skutki uboczne po zabiegu

Pojawiają się rzadko i są raczej wynikiem braku odpowiedniej higieny i nieprzestrzeganiem zaleceń medycznych. Może dojść do zakażenia drobnoustrojami. Z tego powodu ważne jest zmienianie opatrunku. Należy również przez pewien czas zrezygnować z dźwigania i z ciężkiej aktywności fizycznej, ponieważ podczas procesu gojenia się tabletki mogą się przesunąć.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

834 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39