Wycieczki po stadionie miejskim. Dla dzieci w ramach nauki

2018.05.16 15:54
Zabawa i edukacja w jednym. Policja i pracownicy stadionu będą oprowadzali dzieci po obiekcie, tak, żeby wiedziały, jak należy zachowywać się np. przed czy podczas meczu.
Wycieczki po stadionie miejskim. Dla dzieci w ramach nauki
Fot: Dorota Mariańska

Żeby dzieci wiedziały, jak się zachować

W środę (16.05) zainaugurowano program o nazwie "Wycieczka profilaktyczna po Stadionie". To akcja adresowana do uczniów klas IV-VIII białostockich szkół podstawowych. Chodzi przede wszystkim o kreowanie poprawnych i właściwych postaw, które nauczą dzieci bezpiecznego zachowywania się na stadionie podczas masowych imprez sportowych. Istotne jest także to, że kiedy dziecko osiąga 13. rok życia wchodzi w wiek, kiedy zaczyna się odpowiedzialność prawna nieletnich za czyny karalne. Jednocześnie jest to wiek, do którego małoletni - w czasie trwania imprezy na stadionie - powinni być z dorosłym opiekunem.

- Chcemy docierać do młodych ludzi z naszym kodeksem kibicowania, kodeksem fair play, żeby dobrze się bawili w czasie imprez masowych, a jednocześnie, żeby zachowywali warunki bezpieczeństwa i mieli świadomość przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - mówi insp. Wojciech Macutkiewicz, komendant miejski policji w Białymstoku. - Zabronione jest wnoszenie przedmiotów niebezpiecznych, zabroniona jest pirotechnika, również są pewnego rodzaju obowiązki polegające chociażby na wykonywaniu poleceń służby porządkowej – dodaje.

Co można zobaczyć?

Uczestniczenie w przedsięwzięciu to także dobra okazja do obejrzenia stadionu "od kuchni".

- Oczywiście fajne, ciekawe jest to, czego kibic na co dzień nie widzi, czyli cały poziom 0, te strefy, które związane są z miejscami, w których przebywają drużyny. Są przestrzenie, gdzie wyeksponowane są medale, które do tej pory zdobyła Jagiellonia. Jest szatnia reprezentacji Polski, ale kluczowe jest to, żeby każda z osób, która będzie na stadionie w ramach tego programu, wiedziała, co jest istotne w zachowaniu na imprezie masowej, do kogo się zwrócić, jeżeli zagubi się osoba dorosła, z którą się przyszło – wyjaśnia Adam Popławski, prezes spółki Stadion Miejski w Białymstoku.

Szlak został przetarty

Pierwszymi, którzy wzięli udział w akcji, byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku.

- Najbardziej podobały mi się stadion, murawa i szatnie piłkarzy z reprezentacji i z Jagiellonii. Każdy powinien interesować się sportem, również dziewczyny. Ja też kibicuję – mówi Gabrysia.

Także chłopcy byli pod wrażeniem:

- Warto się wybrać. Lepiej niż zostać w szkole na lekcjach. Już byliśmy na stadionie. Fajne są widoki z góry – mówią Eryk i Kacper.

Wszystkie szkoły, które chciałyby skorzystać z możliwości udziału w profilaktycznej wycieczce po stadionie, muszą uzgodnić termin takiej wizyty. Wystarczy skontaktować się z z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku (tel. 85 670 34 40).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

623 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39